26 stycznia 2022

TBS na medal

Efektownie i efektywnie – O fenomenie budownictwa mieszkaniowego w Jarocinie rozmawiamy z prezesem Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Jerzym Wolskim.

“Jarocin buduje” – ten projekt trwa nieustannie i jest wyjątkowy. Co zostało już zrealizowane?

W przeciągu kilku ostatnich lat wybudowaliśmy 366 mieszkań czynszowych na wynajem w trzech lokalizacjach – w Siedleminie, w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej oraz przy ul. Leszczyce. Inwestycje powstały w ramach rządowego programu “Mieszkanie Plus” i zostały wykończone w standardzie “pod klucz”. Jako pierwsi w Polsce oddaliśmy tego typu mieszkania do użytku i to w dodatku na taką dużą skalę. Obecnie – w ramach współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – kontynuujemy projekt społecznego budownictwa mieszkań czynszowych.

Jaka jest zatem recepta na sukces?

Wspólnie z Burmistrzem miasta Jarocin, Adamem Pawlickim, realizujemy spójną filozofię budownictwa mieszkaniowego. Burmistrz mocno skoncentrował swoje działania na rozwoju Gminy, a jednym z filarów tego rozwoju jest bezspornie kondycja budownictwa czynszowego. Swoją propozycję kierujemy do młodych rodzin, osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Oferujemy im lokale w pełni wyremontowane i wyposażone. Jesteśmy otwarci nie tylko na mieszkańców Gminy Jarocin, ale również sąsiednich miejscowości, powiatów, a nawet województw. Co ciekawe, w Potarzycy zamieszkają nawet dwie rodziny z Argentyny.

Najnowsza inwestycja – Potarzyca – to kwintesencja realizowanej koncepcji rozwoju, prawda?

Tak. 78 mieszkań, które za 2 miesiące będą oddane do użytku. Osiedla mieszkań czynszowych budujemy na terenach wiejskich – przy szkołach zagrożonych zamknięciem. Takie inicjatywy otwierają drogę kolejnym inwestycjom. Ponadto szkoła podstawowa w Potarzycy jest wyjątkowa – jako jedyna w Polsce posiadają w swoich zasobach planetarium. Uratowaliśmy szkołę, w kolejnym etapie przystępujemy do budowy przedszkola.

Na mieszkaniach czynszowych Państwo jednak nie poprzestają?

Wachlarz naszej działalności jest bardzo szeroki. Oprócz tego, że budujemy, to dodatkowo remontujemy. Otrzymaliśmy od Gminy stare zasoby, tzw. komunalne. Jest to około 3,5 tys. mieszkań w kamienicach – lokali w większości nieremontowanych i zaniedbanych. Od kilku lat, systematyczne, budynki te poddajemy pełnej modernizacji – od fundamentów po dach, z odnowieniem elewacji i wymianą systemu ogrzewania włącznie. Co roku na odrestaurowanie starych kamienic i podwyższenie standardu tzw. mieszkań komunalnych przeznaczamy ponad 2 mln. zł.

Jarocińskie TBS jest ponadto deweloperem?

Tak, oprócz mieszkań typowo czynszowych i gminnych zasobów komunalnych, które odnawiamy, budujemy także mieszkania w systemie deweloperskim. Na dzień dzisiejszy powstało już ponad 400 lokali w bardzo dobrym standardzie. Naszą ideą nie jest konkurencja z rynkiem prywatnym. Mieszkańcom, którym sytuacja finansowa poprawiła się, chcemy zaproponować mieszkania na własność w jeszcze lepszym standardzie.

Co jest dla Pana największym powodem do dumy?

Jeszcze kilka lat temu Gmina miała problem z wygospodarowaniem nawet jednego mieszkania czynszowego. Dzisiaj w Jarocinie nie ma problemów mieszkaniowych – propozycji jest bardzo dużo. Ludziom młodym daliśmy i nadal dajemy nadzieję. Tworzymy lepsze warunki do godnego życia, aby na samym starcie rodzina miała “własny kąt”. To przynosi efekt lepszy od zamierzonego. Na naszych osiedlach, mimo niżu demograficznego, mamy przyrost naturalny. Jesteśmy jednym z nielicznych miast na terenie Wielkopolski, gdzie mieszkańców przybywa.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?

Mamy przygotowany wieloletni plan rozwoju. Naszym priorytetem jest kontynuacja budowy mieszkań czynszowych. Będziemy tak długo budować, jak długo będzie taka potrzeba na rynku. Jesteśmy niezależni finansowo od samorządu, dzięki czemu Gmina może przekazywać środki finansowe na inne inwestycje.

-Joanna Laskowska