5 marca 2024

Słomka nie wymięka

W erze konsumpcjonizmu największym zagrożeniem dla planety jest człowiek. Dziennie społeczeństwo zużywa zatrważające ilości przetworzonego plastiku. Świadomość konsumentów z dnia na dzień rośnie, dzięki czemu powstają ekologiczne przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest firma Pszesłomki, producent w pełni biodegradowalnych rurek do napojów ze słomy. O wyzwaniach napotkanych na swojej drodze w wywiadzie dla Panoramy Gospodarczej opowiada Emil Mazurkiewicz – właściciel marki.

Pszesłomki.pl – to najlepsza alternatywa dla plastikowych słomek.

Inspiracją do stworzenia produktu były dwa determinanty. Pierwszy to chęć dbania o naszą planetę – plastikowe słomki do napojów, to jeden z dziesięciu najczęściej spotykanych odpadów na ziemi i w oceanach. Na szczęście świadomość konsumentów rośnie, dzięki czemu więcej osób sięga po produkty biodegradowalne, takie jak Pszesłomki.

Drugim z nich jest wprowadzona przez UE dyrektywa o zakazie wprowadzania do użytku jednorazowych produktów z plastiku, to ona zainspirowała Emila Mazurkiewicza do wzmożonych prac. Od 3 lipca 2021r. nie będzie można już sprzedawać ani używać jednorazowych plastikowych produktów.

Słomki do napojów z polskiej słomy – wspierajmy to co nasze.

Polska marka, korzysta z dóbr zaprzyjaźnionych rolników z dolnego śląska. Taka współpraca umożliwia pozyskiwanie słomy z rodzinnych, sprawdzonych upraw. Producent stawia przede wszystkim na jakość – kształt Pszesłomek jest prosty, wszystkie docięte na długość 20 cm, a średnica każdej z nich to minimum 4mm, co zapewnia odpowiednią przepustowość słomki.

Produkt jest ogólnodostępny, w ofercie można znaleźć duże opakowania po 500 sztuk, dedykowane głównie dla hoteli i gastronomii, ale także mniejsze opakowania: słomki ekologiczne 20, 50 lub 100 Pszesłomek, które idealnie wpasuje się w zapotrzebowanie domowników. Opakowanie 20 szt. jest na tyle nie duże, że można zabrać je ze sobą do lokalu czy miejsca pracy i używać kiedy tylko pojawi się taka sposobność.

Rurki ze słomy – eco produkt polskiej firmy.

Firma jest na rynku od 2 lat, mimo wielu wyzwań, które napotyka na swojej drodze jej głównym celem jest ciągły rozwój. Pszesłomki docelowo w 2022r. planują rozszerzać ofertę o kolejne ekologiczne produkty. Z uwagi na pandemie COVID-19 właściciel firmy musiał przełożyć część planów rozwojowych na późniejszy okres.

Głównym targetem Pszesłomek jest HoReCa – czyli branża hoteli i gastronomi, które z powodu lock-downu musiały wstrzymać swoją prace. Tym samym sprzedaż produktów firmy znacznie spadła co opóźniło realizację celów. W tym czasie skupili się na usprawnieniu produkcji, jak i budowie nowej strony internetowej, która dzięki temu jest teraz bardziej przyjazna jej użytkownikom.

Bądź eco – rurki do napojów „zero waste”.

Jesteśmy dumni z naszego produktu jakim są Pszesłomki, oraz tego ile rozwiązują one problemów” – mówi założyciel i pomysłodawca marki Emil Mazurkiewicz. Pszesłomki są w pełni kompostowalne – co oznacza, że nie potrzebują specjalnych warunków do tego, aby zachodził proces rozkładu, nie pozostawiając śladu węglowego. Po skończonym napoju, można wyrzucić rurkę, a Matka Natura sama się zajmie resztą.
Innym problemem, który rozwiązują Pszesłomki jest rozmiękanie słomek.

Na rynku pojawiło się wiele alternatyw dla plastikowych produktów, m.in. słomka papierowa. Jednak okazało się, że ta zaczyna rozmiękać po pewnym czasie spędzonym w płynie, przez co zmienia smak napoju. W produktach ze słomy nie zachodzi taki proces, dzięki czemu, nie wpływa na nią ani zimny ani ciepły napój. Należy jednak pamiętać, że przy tym wszystkim Pszesłomki to nadal produkt jednorazowego użytku, który po zużyciu powinien trafić do sekcji śmieci BIO.

– Karolina Hentisz