25 lipca 2024

Czyste inwestycje

Profesjonalizm i determinacja – tymi słowami należy określić Zarząd MPOŚ w Oświęcimiu. Ogrom podjętych działań w kierunku rozwoju w celu poprawienia jakości prac i podnoszenia standardów, czyni Miejsko-Przemysłową Oczyszczalnię jedyną taką w Polsce. O sukcesach i trudach wiążących się z prowadzeniem przedsiębiorstwa – Prezes Antoni Majcherczyk.

Praca MPOŚ polega nie tylko na oczyszczaniu ścieków przemysłowych, miejskich ale również na unieszkodliwianiu odpadów płynnych dowożonych. Głównym wyzwaniem dla oczyszczalni jest dbałość o środowisko. Stawiają na inwestycje, które pomagają zarówno w kwestii ekologii jak i wewnętrznemu funkcjonowaniu zakładu.

“Jesteśmy jedyną oczyszczalnią przemysłową w Polsce, która oczyszczając przede wszystkim ścieki przemysłowe z dużego zakładu syntezy chemicznej ma nie tylko status oczyszczalni komunalnej w aglomeracji ale również spełnia najbardziej wymagające kryteria dla ścieków oczyszczonych odprowadzanych do Odbiornika. Dzięki pomocy naukowców z kierowanego przez prof. Krzysztofa Barbusińskiego Zakładu Technologii Wody z Politechniki Śląskiej udało się wybrać rozwiązanie, które umożliwiło doprowadzenie wszystkich ścieków do poziomu oczyszczenia wymaganego przez dyrektywy Unijne dla ścieków komunalnych”- mówi Prezes.

Na przestrzeni lat 2017-2019 r. zrealizowana została potężna inwestycja o wartości 24 mln. zł. “Niestety nie otrzymaliśmy dotacji na ten projekt. Zależało nam na tym, aby stawki za usługi nie uległy zmianie szczególnie, że ostatecznie sfinansowaliśmy projekt z własnych środków. Dzięki ogromie włożonego wysiłku przez szeroko rozumiane kierownictwo i właściwym decyzjom te założenia zostały spełnione”.

Kolejny projekt zrealizowany w latach 2019-2020 to utworzenie opartej o pompy ciepła suszarni osadów ściekowych w MPOŚ jako pierwszej w Polsce oczyszczalni ścieków. Wykorzystanie tej technologii pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów , a w tym kosztu unieszkodliwiania osadów ściekowych zarówno komunalnych ale też przede wszystkim przemysłowych. Zastosowanie odnawialnego źródła energii jakim jest pompa ciepła i czterokrotna redukcja masy wytwarzanych osadów jest ogromnym ukłonem w stronę środowiska. Ponadto osad w takiej formie ma wiele ekologicznych zastosowań, w tym jako swoistego rodzaju ekologiczne paliwo możliwe do energetycznego wykorzystania.

Miejsko Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków stale się rozwija. W planach jest wyposażenie przedsiębiorstwa w fotowoltaiczną farmę, która będzie miała na celu ograniczenie kosztów energii zarówno firmy, jak też opłat uiszczanych przez odbiorców usług.

– Karolina Hentisz