18 kwietnia 2024

Gasząc zanieczyszczenie

Mimo dużego zasobu informacji społeczeństwo nadal nie jest świadome zagrożeń, które mogą wyniknąć z niewłaściwego gospodarowania odpadami pochodzącymi z przedmiotów codziennego użytku. Naprzeciw zanieczyszczonemu środowisku odpadami gaśniczymi wychodzi firma NewTechLab Sp. z o.o. O nietuzinkowym podejściu do utylizacji odpadów opowiadają Prezes Silvio Bucci, General Manager Łukasz Piątkiewicz oraz Dyrektor Handlowy Alessandro Cerbai.

NewTechLab zajmuje się utylizacją gaśnic i regeneracją proszku gaśniczego w celu ponownego użytku. Jest to pierwsza firma w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, która prowadzi tego typu działania. Spółka kładzie ogromny nacisk na wspieranie gospodarki o obiegu zamkniętym i definiuje się jako firma green z polityką zero waste.

Prezes Silvio Bucci przedstawia swój model zarządzania zasobami: „Chcieliśmy zrobić coś ekologicznego i wykorzystać zasoby, które są już wycofane z obiegu. Dzięki wiedzy, którą posiadamy oraz zdobytemu doświadczeniu, możemy stworzyć produkt w pełni zdatny i wspierający środowisko. Nasz zielony produkt zrewolucjonizuje rynek, będąc przy tym innowacyjny”.

Do tej pory podczas produkcji gaśnic używano zupełnie nowych komponentów – dlatego wszystkie dotychczasowe przepisy przeciwpożarowe, m.in. norma EN 615, były stworzone z myślą o nowym proszku. Firma ma nadzieję, że dzięki niej zostanie wprowadzona aktualizacja prawa, która będzie regulowała ten nowy segment branży przeciwpożarowej, w pełni popierając politykę firmy oraz jej produkty.

Firma stale się rozwija, będąc o krok przed pokrewnymi przedsiębiorstwami, wyprzedzając europejskie standardy myślenia i tworzą ekologiczne rozwiązania. “Ze względu na to, że w Polsce ten rynek dopiero zaczął się rozwijać, przez ostatnie dwa lata głównie budowaliśmy sieć kontaktów zagranicznych. Mamy bardzo dużo pomysłów na wykorzystanie zregenerowanego proszku. Znajdzie on zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, a spektrum możliwości jest bardzo obszerne – może być stosowany między innymi do produkcji nowych gaśnic, służyć jako prekursor materiałów ognioodpornych oraz w produkcji ekologicznych nawozów – jednak na ten moment skupiamy się przede wszystkim na doskonaleniu procesu regeneracji proszku gaśniczego” – komentują Alessandro Cerbai i Łukasz Piątkiewicz.

Dużym problemem są firmy, które ogłaszają podobne usługi jak NewTechLab, lecz w rzeczywistości są one diametralnie inne. “Wprowadzenie systemu kontroli BDO (Baza Danych Odpadowych) z pewnością jest właściwą drogą w kierunku prawidłowego gospodarowania odpadami, lecz mamy nadzieję, że łańcuch kontroli może zostać jeszcze bardziej zoptymalizowany, w celu odzyskania większej transparentności całego procesu”- mówi Łukasz Piątkiewicz.

Firma NewTechLab jest dumna z obopólnych relacji z różnymi instytucjami publicznymi. Firma chce stale wykorzystywać swoje doświadczenia w branży oraz prężnie się rozwijać, aby promować nowe inicjatywy współpracy publiczno-prywatnej, mające na celu wdrażanie bardziej skutecznych strategii gospodarowania odpadami gaśniczymi i ochrony środowiska” – podsumowuje Silvio Bucci.

W ciągu niecałych trzech lat firma stanęła w obliczu wielu nowych wyzwań. Ostatnim był kryzys gospodarczy spowodowany wirusem COVID-19, którego jednak udało się jej przezwyciężyć dzięki zaangażowaniu, pasji i umiejętnościom wszystkich pracowników, jak i partnerów biznesowych. Dzięki temu dzisiaj NewTechLab patrzy na nowe przyszłe cele z optymizmem i podniesioną głową.

-Karolina Hentisz