4 kwietnia 2025

Sękowa – perła Beskidu Niskiego

Czyste powietrze, mikroklimat Puszczy Karpackiej, niesamowite atrakcje, zabytki, piękne tradycje – tak najlepiej opisać gminę leżącą w powiecie gorlickim, o której więcej opowiedziała dla Panoramy Gospodarczej Pani Wójt – Małgorzata Małuch.

Sękowa to wyjątkowy punkt na turystycznej mapie Małopolski. To właśnie tam, w samym sercu Beskidu Niskiego, bogata historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalne miejsce, które trzeba zobaczyć!

Pani Wójt Małgorzata Małuch

Sękowa jakiej nie znacie

O tym, że Sękowa ma bardzo dużo do zaoferowania swoim gościom i mieszkańcom mówi się coraz więcej. Gminę rozsławiają drewniane zabytki, przepiękne cerkwie, uzdrowisko wapienne i pozostałości pierwszej na świecie udokumentowanej kopalni naftowej!

Jesteśmy jedynym na świecie miejscem mającym dwa niezależne obiekty wpisane na Listę UNESCO. Kościół pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba oraz cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach to obiekty architektury drewnianej, które zachwycają i przyciągają turystów – mówi Pani Wójt.

Lubiących historię zainteresują cmentarze z czasów I wojny światowej zaprojektowane przez Hansa Mayera i Dušana Jurkoviča, które są prawdziwą perełką architektoniczną. Inną propozycją jest muzeum, w którym gromadzone są pamiątki związane z historią przemysłu naftowego napędzającego rozwój regionu na przełomie XIX i XX wieku – już niedługo w miejscu pierwszych kopalni powstanie park historyczny.

Warto pamiętać, że Sękowa to także bogata historia ludyczna i tradycje łemkowskie. Jednym z planowanych projektów jest stworzenie skansenu pokazującego kulturę i życie Łemków zamieszkujących kiedyś tereny gminy. Ma to być miejsce wyjątkowe, autentyczne, żywe, które przybliży odwiedzającym wyjątkowość ich tradycji.

Propozycje dla aktywnych

Mocną stroną Sękowej jest bardzo dobra i ciągle rozwijana oferta turystyki letniej i zimowej. Na zboczach Magury Małastowskiej znajduje się kompleks narciarski mający jedną z najdłuższych tras w południowo-wschodniej Polsce. Sołectwo Krzywa zachęca do odwiedzin miłośników narciarstwa – to właśnie na jego terenie znajdują się prawie 100 kilometrowe trasy biegowe. W tym roku oddano do użytku całoroczną bazę do narciarstwa biegowego z całym zapleczem sportowym.

Malowniczy Beskid Niski zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek. Spacerowe trasy, sieć dróg ubitych i żwirowych to prawdziwa atrakcja m. in. dla wielbicieli dwóch kółek.

Dużo zainwestowaliśmy w samą infrastrukturę turystyczno-uzdrowiskową. Powstał nowy park zabaw, tężnia, amfiteatr, wieża widokowa, promenada oraz ścieżki spacerowe. Cały czas rozwijamy naszą ofertę tak, aby każdy znalazł tu coś dla siebie. Proszę mi wierzyć Sękowa to wyjątkowe i zachwycające miejsce, które warto odwiedzić – powiedziała Małgorzata Małuch.

Słowa Pani Wójt potwierdzają podejmowane działania. Gmina Sękowa posiada i zamierza przeznaczyć na usługi turystyczne, sport i rekreację tereny inwestycyjne w Sękowej i Ropicy Górnej. Świetna lokalizacja wzdłuż drogi wojewódzkiej w sąsiedztwie obiektu UNESCO stwarza okazję do inwestowania w zabudowę hotelową oraz baseny sportowo-rekreacyjne.

Wspólne starania kluczem do sukcesu

Jaki jest klucz do sukcesu gminy? Jak zapewnić jej rozwój zwiększający atrakcyjność nie tylko dla gości, ale i samych mieszkańców? Sękowa ma już częściowo za sobą rozbudowę infrastruktury komunalnej i drogowej, teraz nadszedł czas na rozwój turystyki – to ona wpływa na popularność gminy i przyciąga zewnętrznych inwestorów.

Wójt zapytana o to, co wyróżnia Sękową na tle innych miejscowości odpowiada – Jesteśmy wyjątkową gminą z niesamowitym klimatem i ciekawą ofertą. W naszym przypadku najważniejsze jest wewnętrzne porozumienie. Samorządowcy i mieszkańcy dbają o to, żeby było lepiej. O sukcesie decyduje wspólna wizja i bardzo duże zaangażowanie – każdy czuje i widzi, że jego wkład przynosi efekty, a sama Sękowa cały czas się zmienia. Ponad to cechuje nas długofalowe planowanie i konsekwentna jego realizacja. Merytoryczna, ciężka praca i konsekwencja w działaniu oraz współpraca z mieszkańcami daje szansę na sukces.

Izabela Zieleźnik