Rozsądne eksploatowanie posiadanych zasobów

40 lat doświadczenia CH4 MOTO Sp. z o.o. Sp. k. świadczy o wypracowanych i pielęgnowanych umiejętnościach przedsiębiorcy. Firma, którą cechuje nieprzerwany progres, poszukiwanie nowych wyzwań oraz rozwiązań i nieustanne intensyfikowanie się na rodzimym rynku jest godna podziwu i warta naśladowania.
Przez wiele lat spółka zwiększała liczbę pracowników i specjalistów w swojej branży, często kooperując przy tym z uczelniami wyższymi, co daje rezultaty i rysuje przyszłość w jasnych barwach. Nowoczesne podejście, współpraca z naukowcami oraz tak zwanymi zapaleńcami w tematyce kogeneracji to jej mocne strony. Szybkość działania firmy, jak również całościowe rozwiązywanie problemów jest jej wyraźną domeną.
Głównym zagadnieniem działalności spółki jest system produkcji o dużej wydajności energetycznej. Z biegiem czasu notuje się wzrost zainteresowania daną technologią. Świadomość racjonalnego wykorzystania paliw pierwotnych dających dużo więcej możliwości stale się nasila.
„Kogeneracja to skojarzona produkcja energii w procesie technologicznym spalania np. gazu lub biogazu, która łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Układ kogeneracyjny to z języka ang. Combined Heat Power. Dzięki kogeneracji wykorzystujemy pierwotną energię znacznie efektywniej, niż w przypadku produkcji w źródłach konwencjonalnych.”

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na dany system mogą być pewni korzystnych wskaźników ekonomicznych oraz ekologicznych. „Obecnie średni okres zwrotu nakładów finansowych wynosi kilka lat” – podkreśla prezes Jan Sopa.
Bardzo istotną kwestią tej metody jest redukcja negatywnego wpływu na środowisko. Ograniczenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych oraz pyłów do atmosfery dzięki wysokiej efektywności energetycznej podczas procesu kogeneracji to duży ukłon w stronę ekologii. Konieczne jest systematyczne prowadzenie projektów, uruchamianie co raz większej ilości punktów zaopatrzonych w system kogeneracji co wskaże odpowiedni kierunek rozwoju.
Alternatywne paliwa to przyszłość dla naszego kraju. Szczególnie wyraźnie mówią o tym uczeni jak i mieszkańcy Województwa Śląskiego. Pan Prezes Jan Sopa opowiada, iż „Możemy zmienić to, co do tej pory było naszą zmorą i niebezpieczeństwem. Rozsądne decyzje niezalania kopalni dają nam możliwość pozyskania metanu pokopalnianego i wykorzystania go jako paliwo alternatywne. Z tej drogi nie da się już zawrócić. Wszystkim nam zależy na czystym i bezpiecznym powietrzu. Zostały już zbudowane duże zrozumienie oraz świadomość rządzących o konieczności prowadzenia działalności proekologicznej, co na pewno z biegiem czasu zakończy się sukcesem.”
Przed przedsiębiorcami kolejne możliwości na pozyskanie środków z Funduszy Unii Europejskiej na szeroko pojęty rozwój. CH4 MOTO Sp. z o.o. Sp. k. jest przedsiębiorczą firmą, która planuje rozpocząć kolejne projekty – „Raz rozpoczęte prace badawczo rozwojowe nie mają końca, a pozyskanie środków finansowych na ich prowadzenie to znacząca pomoc. Jesteśmy na III etapie prowadzenia badań nad ścieżką uzdatniania zanieczyszczonych gazów do procesu spalania oraz wdrożenia nowego silnika dla paliw zmienno kalorycznych o mocy 500kW” – tłumaczy Pan Prezes.
Pomimo wyjątkowej sytuacji w kraju i na świecie w ostatnim czasie, firma CH4 MOTO Sp. z o.o. Sp. k. ma dalekosiężne oraz pełne nadziei plany. Główną koncepcją jest, aby do 2023 r. wdrożyć innowacyjną ścieżkę oczyszczania biogazu, gazu oczyszczalni ścieków oraz gazu pokopalnianego oraz zakończyć badania i wdrożyć całkowity pakiet silnikowy o mocy od 60kW do 500kW.
Firma CH4 MOTO Sp. z o.o. otrzymała nagrodę LIDER GOSPODARKI REGIONALNEJ z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego. Pan Prezes mocno podkreśla znaczenie synergii nauki z biznesem. „Otrzymane wyróżnienie jest dla całego zespołu przede wszystkim potwierdzeniem, że potrafimy współpracować i z sukcesem kończyć rozpoczęte działania. Umacnia nas także w stwierdzeniu, że firma to ludzie. Nie dokończylibyśmy tylu tematów gdyby nie załoga i współpracujący z nami naukowcy.”
– Izabella Liguzińska