24 września 2021

Bezpieczeństwo w dobie pandemii

Firma C&M Sp. z o. o. od przeszło 10 lat działa w branży instalacji sanitarnych, nieustannie rozwijając się oraz realizując kolejne inwestycje z dziedziny HVAC zarówno w kraju, jak i za granicą. W wywiadzie dla Redakcji Panoramy Gospodarczej – Prezes Arkadiusz Nittner oraz Przemysław Matczak, członek Zarządu.

Prowadzą Panowie dynamiczną firmę. W jaki sposób zarządzać tak sporą liczbą osób, by wszystko prawidłowo funkcjonowało?

Faktycznie, z roku na rok przybywa nam pracowników – czasami sami nie możemy uwierzyć, że z 3 osób zrobiło się kilkadziesiąt. Zarządzanie taką kadrą nie jest łatwym zadaniem. Trzeba dostrzec balans pomiędzy byciem szefem i egzekwowaniem obowiązków od pracowników, a zachowywaniem się tak, by atmosfera w pracy była przyjemna. Jesteśmy młodym oraz zgranym zespołem. Obowiązkowo raz w roku organizujemy wyjazd integracyjny. Takie wydarzenia bardzo korzystnie wpływają na cały zespół. Uczestniczymy także w maratonach, biegniemy razem jako firma – co również mocno jednoczy i mamy nadzieję, że stanie się to naszą tradycją. Chcemy stworzyć takie warunki, by zespół był zadowolony ze swojej pracy, w myśl zasady – „zadowolony pracownik, to dobry pracownik”. Pomijając nasze wysiłki jako przełożonych, by wszystko funkcjonowało jak należy, uważamy, że mamy szczęście, trafiając na fantastycznych ludzi.

Co wyróżnia C&M Sp. z o.o. na tle innych firm z branży?

Pracujemy głównie z klientami koreańskimi, a relacje z nimi są zupełnie inne, niż te z rodakami. Zaangażowanie i elastyczność wszystkich pracowników musi być na najwyższym poziomie. Wyróżnia nas to, że potrafimy się dostosować do każdej sytuacji. Charakteryzuje nas również kreatywność, oryginalność, solidność, terminowość oraz konsekwencja. Dzięki tym cechom możemy sprostać zadaniom z pozoru niemożliwym. Mimo, że korzystamy z pomocy firm podwykonawczych – tych samych od wielu lat, to kluczem do sukcesu są nasi pracownicy. Jeśli wymaga tego sytuacja, wrzucają piąty bieg i dają z siebie nawet 200%.

Do kogo kierują Państwo swoją szeroką ofertę?

Naszymi klientami są głównie firmy koreańskie ze strefy LG. Jeśli natomiast chodzi o polskich klientów, współpracujemy z największymi podmiotami branży HVAC. Wykonujemy instalacje sanitarne w fabrykach: LG, Volkswagen, Audi, H&M czy Amazon. Założyliśmy je również w ponad 100 sklepach spółki LPP w galeriach handlowych. Realizujemy zlecenia w biurowcach, magazynach, szpitalach jak i pozostałych budynkach wielkopowierzchniowych, oraz użyteczności publicznej.

Jakie plany mają Państwo na bieżący rok?

Jesteśmy w trakcie badań nad wypuszczeniem własnej linii kanałów wentylacyjnych, dlatego priorytetem jest dla nas budowa nowej siedziby firmy wraz z zapleczem magazynowo-produkcyjnym. W tym celu zakupiliśmy grunt tuż obok strefy LG w Biskupicach Podgórnych. Stworzone kanały wentylacyjne będą na własny użytek oraz do sprzedaży zarówno w Polsce, jak i za granicą. To długotrwały proces, wymagający od nas ogromnych pokładów czasowych oraz finansowych, jednak myślimy, że warto iść do przodu oraz nieustannie się rozwijać.

Jeśli natomiast chodzi o inwestycje sanitarne, rozpoczęliśmy właśnie nowy, roczny kontrakt dotyczący kompleksowego wykonania instalacji wentylacji w niemieckiej fabryce Audi w miejscowości Emden. W kraju natomiast podpisaliśmy umowę z koreańską firmą na wykonanie instalacji HVAC w fabryce baterii LG.

Jaki wpływ na Państwa pracę miała Pandemia COVID-19?

Na szczęście nie odczuliśmy w znaczący sposób skutków pandemii. Stanęły prace za granicą, z wyjątkiem inwestycji w Niemczech, natomiast w to miejsce wykonaliśmy więcej inwestycji w Polsce.

Jakie nowe trendy zauważają Państwo w swojej branży za granicą?

Trendy związane są obecnie z pandemią i jej skutkami. Sytuacja wpłynęła na firmy we wszystkich branżach, więc nasza także musi zwiększyć swoją elastyczność, jeśli chodzi o zmiany. Wentylacja powietrza będzie priorytetem, co przyczyni się do wzrostu popytu na systemy wentylacji i oczyszczania powietrza. Wykazano, że pomieszczenia dobrze wentylowane zmniejszają ryzyko infekcji, zapewnienie wentylacji w przestrzeniach, w których przebywają ludzie, będzie jednym z głównych celów projektów realizowanych w branży HVAC. Taki trend jest już widoczny za granicami naszego kraju, gdzie te zmiany następują szybko i bardzo dynamicznie.

Czy planują Państwo rozszerzenie swoich usług?

Tak. Do tej pory byliśmy branżą stricte usługową. Projektowaliśmy oraz wykonywaliśmy instalacje sanitarne. Teraz w planach jest rozpoczęcie działalności produkcyjnej. Przygotowania do tego procesu już trwają. Wykonywane są badania w instytucie budownictwa, nadawane są certyfikaty. Kupujemy też niezbędne maszyny i urządzenia oraz szkolimy pracowników.

Jakie wyzwania stają przed Państwem podczas wdrażania nowych projektów?

Proces wdrażania nowego projektu jest bardzo dobrze dopracowany, a to wszystko dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Każdy ma swoją rolę do odegrania i wykonuje swoje obowiązki, w tej kwestii nie mamy więc żadnych kłopotów. Czasami problemem jest brak pracowników. Jako firma, która się mocno rozwija podpisujemy coraz więcej kontraktów, co za tym idzie, potrzebujemy więcej osób do pracy. O ile w administracji nie ma z tym problemów, o tyle na budowie jest to dla nas nierzadko przeszkoda. Brakuje wyspecjalizowanych pracowników, czyli w naszym przypadku monterów wentylacji. Z pomocą przychodzą nam pracownicy z Ukrainy, którzy od lat wspomagają nas kadrą.

Co jest dla Państwa największym powodem do dumy?

Fakt, że z małej, nikomu nieznanej firmy urośliśmy do pozycji lidera w branży HVAC. Jesteśmy dumni z tego, że firma jest doceniana i nagradzana za osiągnięcia. Cieszymy się, że zatrudniamy nowe osoby, podpisujemy kolejne kontrakty, dotyczące coraz większych inwestycji. Jesteśmy też dumni ze wspaniałego zespołu, który razem zbudowaliśmy, ze wzajemnych partnerskich relacji.

Za swoje nietuzinkowe osiągnięcia, dynamiczną ekspansję i sięganie po więcej firmaC&M Sp. z o.o. została nominowana z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki do nagrody gospodarczej EUROPEAN ECONOMIC AWARD.

Z uwagi na fakt, iż nagroda przyznawana jest najbardziej kreatywnym firmom mającym wpływ na rozwój polskiej gospodarki, nominacja ta jest ogromnym zaszczytem. Jest mi także niezmiernie miło z zaproszenia na Międzynarodowe Forum Gospodarcze organizowane przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Będę miał przyjemność wystąpić na nim w roli prelegenta. Serdecznie dziękuję – Arkadiusz Nittner”.

-Izabella Liguzińska