8 września 2024

Gmina Wyry – 30 lat tradycji i sukcesów

Rok 2021 jest wyjątkowy dla śląskiej gminy. To właśnie 30 lat temu odłączyła się od Tychów i odzyskała suwerenność. Po 16 latach Wyry i Gostyń jako jedna gmina znowu stały się samodzielne i na nowo zaczęły pisać swoją historię – tym razem na własnych warunkach.

 

Potencjał podstawą rozwoju

Wyry stawiają na rozwój oraz poprawę jakości życia przy jednoczesnym zachowaniu charakteru podmiejskiej gminy, której siłą są lasy, otoczenie Puszczy Pszczyńskiej i jeziora Wici, Stępnik czy Stary Staw. Jak podkreśla Pani Wójt Barbara Prasoł, Wyry mają duży potencjał turystyczno-rekreacyjny, który trzeba w pełni wykorzystać.

Pod tym względem mamy duże możliwości. Lasy, jeziora, trasy rowerowe, spacerowe, to dopiero początek. Wyry mają rozbudowaną bazę rekreacyjno-sportową, którą stale poszerzamy. Chcemy m.in. zrobić parking w pobliżu jeziora Wici czy stworzyć strefę biwakowo-namiotową. Zarówno radni, jak i mieszkańcy dzielą się swoimi pomysłami, które staramy się wprowadzać tak, aby gmina była jak najbardziej przyjazna i atrakcyjna również turystycznie – mówi Pani Wójt.

Ale to nie koniec. Gmina chce powrócić do historycznych tradycji. Po dwóch latach przerwy powróci Bitwa Wyrska. Inscenizacja ponownie przyciągnie miłośników historii z całej Polski.

Idealne miejsce do zamieszkania

Od momentu odłączenia od Tychów gmina miała przemyślany plan zagospodarowania przestrzennego. Od samego początku chciano utrzymać jej podmiejski charakter z niską zabudową i domami jednorodzinnymi. Nie ma możliwości budowania bloków czy budynków w układzie szeregowym, co przekłada się na komfort mieszkania. Minimalna powierzchnia jednej działki to 700 m², co pozwala zachować więcej przestrzeni i prywatności. W wypadku Wyr rozproszona zabudowa to dobrze przemyślana decyzja i plan, który jest konsekwentnie wprowadzany w życie.

Mamy bardzo dobre położenie geograficzne zarówno pod względem atrakcji naturalnych, jak i samej komunikacji. Dobre połączenia z Mikołowem, Tychami, Łaziskami Górnymi czy Katowicami to dodatkowe atuty, które doceniają nasi mieszkańcy. Można mieszkać w Wyrach wśród lasów, jezior i dojeżdżać do pracy do większych miast. To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i osób lubiących spokój i naturę podkreśla Pani Wójt.

Inwestycji ciąg dalszy

Jednym z ostatnio zakończonych projektów jest hala sportowa w kompleksie szkolnym w Wyrach, w którym znajduje się także przedszkole gminne. W planach jest także budowa parkingu oraz oświetlenia. Gmina otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które przeznaczono na przebudowę kuchni, rozbudowę świetlicy i stołówki w szkole w Gostyni. Dodatkowo zostanie wykonana izolacja akustyczna w obu szkołach podstawowych, co znacznie obniży poziom hałasu i poprawi komfort kształcenia.

Co więcej, gmina podpisała umowę na realizację kolejnego etapu kanalizacji, który pozwoli na podłączenie ok. 240 nieruchomości. Następne inwestycje to instalacja paneli fotowoltaicznych w placówkach szkolnych, remonty dróg, termomodernizacja budynków komunalnych, budowa nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów czy wymiana pieców niespełniających obowiązujących norm.

Jak podkreśla Pani Wójt w Wyrach wszystko robione jest razy dwa: szkoła, straż pożarna, biblioteki – po jednej w każdej z miejscowości. Wyry i Gostyń mobilizują się nawzajem, co przynosi wymierne korzyści i przyspiesza rozwój gminy. Duża zasługa w tym samych mieszkańców, którzy są bardzo zaangażowani w życie gminy, gotowi do pomocy i dzielenia się pomysłami na kolejne inwestycje.

W urzędzie gminy pracuję od 30 lat; od 15 pełnię funkcję Wójta. Moją największą satysfakcją jest to, że przez te wszystkie lata mogłam rozwijać się razem z gminą. Tak naprawdę w tym roku obie obchodzimy jubileusz i bardzo się cieszę, że w tym czasie Wyry dojrzewały i rozkwitały. Przed nami kolejne projekty i wyzwania. Mam nadzieję, że będziemy przykładem tego, iż razem można więcej zdziałać i że warto się rozwijać dla wspólnego dobra – podkreśla Pani Wójt.

Izabela Zieleźnik