19 maja 2024

Doceniony Naukowiec

Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy naukę, która zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes. Otrzymanie grantu na prowadzenie badań to marzenie niejednego naukowca. W wywiadzie dla Panoramy Gospodarczej laureatka nagrody Ambasador Innowacyjności dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs.

Miło nam poinformować, iż. dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs została uhonorowana nagrodą Ambasador Innowacyjności przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Kapituła dostrzega potrzebę wykorzystania zarówno wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych do jeszcze większego rozwoju. Wręczenie nagród odbywa się corocznie podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego. Badaczkę wyróżnia etyka, odpowiedzialność, rzetelność.

Pani dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs

Ambasador Innowacyjności to nagroda dla najbardziej kreatywnych i nowatorskich badaczy, uczelni, firm oraz instytucji, przyznawana jako docenienie działań wspierających rozwój gospodarki. 

Spełnienie. To słowo klucz, które zadecydowało o wyborze drogi zawodowej w przypadku dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Politechniki Krakowskiej, która kieruje projektem pn.: „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis” (LIDER/41/0146/L-9/17/NCBR/2018, www.nanolekgel.pk.edu.pl), który jest realizowany w ramach programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.  Od zawsze interesowała ją nauka i chciała pomagać ludziom. 

Badaczka realizuje innowacyjny, ambitny projekt, w efekcie którego powstanie hydrożelowy opatrunek wspomagający leczenie miejscowe łuszczycy. Jest to autoimmunologiczna, przewlekła, nawracająca choroba skóry, która ujawnia się między 10 a 40 r.ż. Wywołuje ją układ odpornościowy, który zamiast chronić, atakuje tkanki. Co to oznacza? W przypadku zdrowej skóry cykl “życiowy” komórek trwa ok. 26-28 dni. U osoby chorej proces dojrzewania i obumierania tkanek trwa tylko 4 dni. “Stara” skóra nie ma czasu na to, by złuszczyć się w naturalny sposób, a już pojawiają się jej nowe komórki. Dlatego tworzy się warstwa zmartwiałej tkanki i bolesne dla chorego bruzdy. Jak wskazują badania, w ostatnim czasie zapadają na nią również osoby starsze po 70 r.ż. W Polsce Łuszczyca dotyka 2% społeczeństwa. Dlaczego zatem jest tak wstydliwą chorobą? Zmiany jakie wywołuje choroba mogą budzić niepokój. Wiele osób nie wie, że schorzenie nie jest zakaźne, więc nie można się nim zarazić. Zmiany najczęściej są zlokalizowane na: łokciach, kolanach, dłoniach, stopach, plecach czy skórze głowy.  Opracowany hydrożelowy opatrunek umożliwi stopniowe i długofalowe uwalnianie leku w systemie transdermalnym.

Zapytana o to, co można zrobić, aby naukowcom lepiej się funkcjonowało Pani Doktor odpowiada cyt.: „Z mojej perspektywy ważna jest dobra współpraca na płaszczyźnie nauka-biznes, ponieważ projektując nowe rozwiązania, zwłaszcza z zakresu Life of Science, potrzebna jest komercjalizacja, tylko wtedy można poprawić jakość życia społeczeństwa. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ułatwiona ścieżka nawiązywania relacji z podmiotami gospodarczymi, co zwiększy sprawność wdrażania innowacji.”

 -Augustyna Szczepańczyk