26 lipca 2021

Nowe technologie – większe bezpieczeństwo

Dla każdego z nas bezpieczeństwo jest najważniejsze, codziennie wsiadając do samochodu zapinamy pasy, pracodawcy zaopatrują personel w odzież ochronną i kaski. A co z bezpieczeństwem na granicach? Jak wykryć czy przewożone towary nie zawierają niebezpiecznych substancji? W wywiadzie dla Panoramy Gospodarczej Pani Barbara Ostrowska – menadżer PID Polska, dzieli się tajnikami drogi do sukcesu oraz realizowanymi przez firmę projektami.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie wspólnego języka między nauką a biznesem. Umiejętna komunikacja i wsłuchiwanie się w potrzeby rynku zaowocowały ogromnym rozwojem firmy, uzupełniając znaczną lukę bezpieczeństwa na rynku Unii Europejskiej. Obecnie firma skupia się na realizacji trzech projektów. W czerwcu 2021 zakończone zostaną prace nad inwestycją polegającą na budowie oraz wyposażeniu własnego centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Pozwoli to na realizowanie badań w większym zakresie niż dotychczas. Pozostałe projekty dotyczą opracowania innowacyjnych urządzeń. Jednym z nich jest projekt pod akronimem „licznik fotonów”, którego działanie opiera się na wykorzystaniu technologii bezpośredniej konwersji. To rozwiązanie jest dedykowane kontroli jakości w przemyśle spożywczym. Dzięki zasobom intelektualnym oraz możliwościom budżetowym (dofinansowaniu), firma odpowie na wyzwanie rynku zwiększając efektywność, szybkość i jakości kontroli skanowanych produktów. Jest to rozwiązanie, którego nie ma obecnie na świecie!

Skaner RTG MultiControl Canis, kolejowe przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Grodno. Realizacja inwestycji w ramach grupy spółek MTG S.A. do której należy PID Polska oraz MultiControl

Drugim produktem jest tzw. pięciowiązkowiec przeznaczony do kontroli jakości, natomiast ukierunkowany na produkty płynne – napoje znajdujące się w butelkach. Do tej pory w strukturach rentgenowskich używano czterech wiązek. Opracowywane przez firmę PID Polska rozwiązanie jest innowacyjne w skali świata. W przypadku butelkowanych produktów jest to o tyle istotne, że ułożenie wiązek pod odpowiednim kontem pozwala na znacznie lepszą penetrację. Zapotrzebowanie na coraz większą kontrolę rośnie. Firma nie tworzy rozwiązań bez realnego pokrycia ich zastosowania, odpowiadają na potrzeby kontrahentów. Każdy klient jest traktowany indywidualnie, a rozwojowe podejście pozwala na zrealizowanie nieszablonowych projektów.

Budowa centrum badawczo-rozwojowego wesprze działania i pozwoli na centralizację wszystkich prowadzonych badań, co przyczyni się do zachowania kontroli nad wykonywanymi pracami i tym samym na wytypowanie infrastruktury.

Wizualizacja Centrum Badawczo-Rozwojowego będącego na ukończeniu wspartego projektem dofinansowanym w spółce PID Polska

Firma stale poszerza swój zakres usług. Bardzo przyszłościowym produktem jest skaner do wagonów kolejowych który ma za zadanie kontrolować produkty cargo na przejściach granicznych. Bezpieczeństwo jest głównym celem spółki, szerokie zastosowanie rentgenografii pozwala na targetowanie usług zarówno pod branże żywieniową ale też samorządy, w tym sektor publiczny mówiąc o kontroli granic przez skaner RTG cargo. Detektory przemysłowe natomiast mają bardzo szerokie zastosowanie, używane są również do kosmetyków, farmaceutyki, a nawet w branży automotive.

Firma wyróżnia się głównie czasem reakcji. Biorą na siebie odpowiedzialność za wszelkie usterki. Jakość dostarczonej usługi jest sprawą priorytetową. W ciągu 24h od zgłoszenia problemu, zostaje on rozwiązany. W przypadku niemożliwości załatwienia usterki w trybie zdalnym, z samego rana ekipa serwisowa wyrusza, aby dokonać napraw na miejscu. Serwis jest dostępny całodobowo, siedem dni w tygodniu wliczając w to wszystkie święta. Kluczowym elementem jest dbałość o to, aby klienci byli pod stałą opieką. Troska o konkretne korzyści dla klienta sięgającego po nowoczesne rozwiązania jest częścią DNA spółki. Dokładnie badają potrzeby klientów, aby ci otrzymali rozwiązanie szyte na miarę. Strategię spółki uzupełniają jeszcze filary Engineering i on Time. Pierwszy gwarantuje, że firma współpracuje z najlepszymi ekspertami i zatrudnia m.in. licznych specjalistów mechaników i automatyków w biurze konstrukcyjnym. A drugi przekłada się na troskę o to, by wszystkie projekty zlecone IMI były realizowane na czas.

Obecnie PID Polska zatrudnia 50 osób, a każdy rok z 12 lat działania był bardzo rozwojowy. Pandemia spowodowała, że niektóre prace musiały zwolnić, jednak dzięki fantastycznej organizacji i doświadczeniu nie dokonano żadnych zwolnień w tym czasie. Mimo ciężkiej sytuacji PID Polska odnotowuje stałe zwyżki w ilości kontrahentów i zadań do wykonania. Stale poszerzają grono specjalistów. „Wyróżniają nas bieżące rozmowy z naukowcami, polska nauka ma świetnych specjalistów i fantastyczne pomysły. Natomiast brakuje połączenia naukowego języka z biznesem” – mówi Pani Barbara Ostrowska. Pomimo tego, że naukowcy mają swój język, a biznes swój, udaje się wypracować porozumie. Mocno rozwinięta współpraca naukowa wewnątrz kraju powoduje, że firma stała się specjalistą w zakresie komunikacji między tymi dwoma środowiskami. Jest to istotne ponieważ dzięki takim działaniom można stworzyć produkt, którego na rynku nie ma i jednocześnie go skomercjalizować. Pomysły naukowców są rozwijane, a dzięki temu firma zyskuje rozpoznawalność i zaufanie wśród przyszłych partnerów. PID Polska działa również na rynku zagranicznym przy współpracy z wiodącymi koncernami na rynku m.in. Rosyjskim i zachodnim.

Spółka nie chce zwalniać tempa. W najbliższym czasie dopięte zostaną kolejne współprace, w których będzie możliwe zastosowanie promieniowania Trahercowego co zwiększy portfolio i spektrum działania firmy. „Nie można działać tylko na jednym wąskim rynku, należy stale tworzyć alternatywy”. Takie podejście skutkuje wieloma sukcesami, jednym z nich jest nominacja do nagrody „European Economic Award” przyznawanej przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki.

-Augustyna Szczepańczyk