Mądre zarządzanie to świetlana przyszłość !

Lokalne inwestycje są impulsem do ekspansji całego kraju. Rozmowa ze Starostą Gabrielą Lisius, która dba o zrównoważony rozwój Powiatu Wejherowskiego.
Jakie inwestycje zostały przeprowadzone w ostatnim czasie?
W 2020 r. zrealizowaliśmy szereg istotnych inwestycji infrastrukturalnych i społecznych, które wpłynęły na poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu wejherowskiego czy podniesienie poziomu szkolnictwa. Część z tych projektów dotyczyła zadań drogowych współfinansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych.
Ważnym przedsięwzięciem w sektorze kultury, było oddanie Książnicy prof. Gerarda Labudy, w której znalazła się bogata spuścizna wybitnego historyka i mediewisty. Inwestycje realizowane były także w jednostkach oświatowych, w tym w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Rumi, gdzie powstała nowoczesna biblioteka i pracownia chemiczna. W minionym roku rozpoczęliśmy także rozbudowę Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

Jaki jest Państwa największy sukces?
Od wielu lat prowadzimy politykę inwestycyjną, która realnie wpływa na rozwój powiatu w wymiarze gospodarczym i społecznym. Wszystkie projekty realizujemy z myślą o mieszkańcach. Od kilku lat nasz samorząd znajduje się także wścisłej czołówcenajlepiej rozwijających się samorządów w kraju. Prowadzony przez Związek Powiatów Polskich ranking jest najbardziej obiektywnym i wszechstronnym zestawieniem oceniającym powiaty i gminy na wielu płaszczyznach działalności. Na każdym z tych pól Powiat Wejherowski może pochwalić się osiągnięciami. Tak wysoka lokata to nasz sukces, który jest efektem konsekwentnego i skutecznego działania w wielu obszarach.
Na jakie działania kładą Państwo największy nacisk?
Systematycznie inwestujemy w placówki edukacyjne i oświatowo-wychowawcze, dla których jesteśmy organem prowadzącym. Każdego roku, dzięki środkom z budżetu oraz środkom zewnętrznym, unowocześniana jest baza dydaktyczna, co zapewnia kształcenie na wysokim poziomie. W ostatnim czasie oddaliśmy do użytkowania nowy budynek szkolny z dziesięcioma pracowniami w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie oraz rozbudowaliśmy Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Rumi. Ponadto modernizujemy infrastrukturę drogową, w celu stałego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowników dróg. Inwestycje drogowe należą do najbardziej kosztownych zadań, dlatego staramy się korzystać ze wszystkich możliwych wsparć. Priorytetem są także projekty z zakresu pomocy społecznej, polityki społecznej i rodziny oraz projekty zdrowotne. Niedawno zakończyliśmy budowę nowej siedziby Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” w Rumi. To kompleks trzech nowoczesnych budynków mieszkalnych, w których miejsce znalazło wiele dzieci. Kładziemy także nacisk na bezpieczeństwo publiczne dofinansowując zakupy nowych samochodów na potrzeby straży pożarnej i policji oraz odpowiedniego sprzętu dla ratowników medycznych. Każdego roku przeznaczamy także znaczne środki finansowe na rewitalizację obiektów zabytkowych w celu upamiętnienia dziedzictwa kulturowego Ziemi Wejherowskiej.

Jakie kroki zostały podjęte związane z ochroną środowiska?
Wśród priorytetowych zadań jest poprawa jakości wód powierzchniowych i ochrona wód podziemnych, poprawa jakości powietrza, ograniczenie hałasu komunikacyjnego oraz podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa. W realizacji tych celów pomoże przyjęta w tym roku przez Radę Powiatu Wejherowskiego „Strategia rozwoju elektromobilności dla Powiatu Wejherowskiego do roku 2035”. Wskazane w dokumencie działania przyczynią się do redukcji emisji hałasu oraz szkodliwych substancji, wygenerowanych przez pojazdy spalinowe oraz poprawy jakości powietrza poprzez zmianę i minimalizację ruchu pojazdami indywidualnymi na rzecz podróży rowerami oraz ekologiczną komunikacją miejską.
Dlaczego warto odwiedzić Państwa region?
Powiat Wejherowski to miejsce o bogatej przeszłości, które zachwyca krajobrazami. Wizytówką naszych ziem jest ponad 360-letnia Kalwaria Wejherowska, która należy do jednej z najstarszych w Polsce. Region zamieszkują Kaszubi, ludzie gościnni, uczynni i przywiązani do swojej tradycji, dzięki temu kultura kaszubska jest wciąż żywa. Na terenie powiatu znajdują się liczne urokliwe dworki i pałace, które tworzą „Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub”. Obiekty te urzekają swoją architekturą i otoczeniem, bo niemal każdy posiada pięknie odrestaurowany park oraz historię, która świadczy o bogatej przeszłości Ziemi Wejherowskiej. Mamy także wiele perełek architektury sakralnej.

Jakie atrakcje czekają na turystów?
Wycieczkę po powiecie warto rozpocząć od Wejherowa, które urzeka turystów rynkiem, zabytkową starówką, Parkiem Miejskim oraz nowoczesną Filharmonią Kaszubską. Nasz region obfituje także w obiekty unikalne. Na Ziemi Wejherowskiej mieści się największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa „Żarnowiec”, Kompleks Turystyczno-Rekreacyjny „Kaszubskie Oko”, a także jedna z najpiękniejszych na polskim wybrzeżu latarnia morska Stilo. Turyści odwiedzający nasz region mogą wybrać się także do Aquaparku mieszczącego się w Redzie. Szczególną atrakcją jest spływ pontonem przez szklany tunel, wokół którego pływają rekiny. Pasjonaci historii i miłośnicy militariów powinni odwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz Muzeum Saperskie „Explosive” w Dąbrówce. W celu wypoczynkowym polecamy udać się nad jedno z naszych kaszubskich jezior oraz na plaże w Gminie Choczewo.
W jaki sposób pielęgnujecie Państwo tradycję regionu?
W Powiecie Wejherowskim działa wiele instytucji kulturalnych, m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej czy Książnica prof. Gerarda Labudy, które dbają o prezentowanie bogatych tradycji kaszubskich poprzez imprezy artystyczne, wystawy i wydarzenia kulturalne min. konkursy haftu, największy w Gminie Linia oraz konkursy recytatorskie literatury kaszubskiej. Inną formą promocji kaszubszczyzny są Światowe Zjazdy Kaszubów, organizowane nieprzerwanie od 1999 r. Wszystkie te działania mają na celu ochronę, zachowanie i pielęgnowanie bogactwa kultury kaszubskiej oraz ożywienie tradycji regionalnych.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?
W tym roku chcemy rozpocząć rozbudowę i przebudowę Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie. Ponadto zamierzamy wyremontować budynek na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także rozpocząć przebudowę i rozbudowę Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. W planach mamy także inne zadania i projekty, z czego wiele dotyczy dróg.
-Augustyna Szczepańczyk