8 czerwca 2023

BioCam – nowatorska metoda diagnostyki układu pokarmowego

Wrocławska spółka medtech zaprojektowała kapsułkę endoskopową – nieinwazyjną metodę, która zastępuje tradycyjne badanie endoskopowe. To szansa na szybsze diagnozowanie nowotworów układu pokarmowego. W rozmowie dla Panoramy Gospodarczej – Maciej Wysocki, CEO BioCam.

 

Maciej Wysocki – CEO BioCam Sp. z o.o.
fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Misją wrocławskiej firmy od samego początku działalności jest spopularyzowanie endoskopii. Spółka w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji opracowała kapsułkę o wielkości nieco ponad 2 cm, która bada cały układ pokarmowy, wykonując przy tym około 60 tyś. zdjęć. Badanie można wykonać zdalnie, także w warunkach domowych. BioCam tworzy i dostarcza kompleksowe rozwiązanie – kapsułkę, aplikację mobilną oraz platformę telemedyczną z odpowiednimi algorytmami AI dla lekarzy i placówek medycznych. W całym przedsięwzięciu sztuczna inteligencja ma za zadanie wykrywać zmiany patologiczne w układzie pokarmowym pacjenta i przefiltrować wykonane zdjęcia, aby zaoszczędzić czas lekarzowi.

Kapsułka endoskopowa firmy BioCam

Ponad 71 proc. nowotworów układu pokarmowego wykrywanych jest zbyt późno, dlatego, że pacjenci często zwyczajnie odsuwają w czasie endoskopię, z uwagi na nieprzyjemną formę badania. Dla systemu ochrony zdrowia kluczowe więc są badania przesiewowe, by jak najszybciej móc wychwycić zmiany nowotworowe. Z kapsułką od BioCam będzie to łatwiejsze i przyjemniejsze dla pacjenta. Pacjent po wcześniejszym oczyszczeniu układu pokarmowego połyka kapsułkę, uprzednio ją uruchamiając i następuje start badania. Kapsułka przechodzi przez cały układ pokarmowy w około 12 godzin przesyłając w tym czasie dane na aplikację mobilną w telefonie pacjenta, następnie na platformę telemedyczną w chmurze, do której ma już bezpośredni dostęp lekarz oraz placówka medyczna. Badanie poprzez kapsułkę skróci również czas pracy lekarzy prawie trzykrotnie w odniesieniu do standardowego badania. To również istotny aspekt, bowiem polska służba zdrowia od dłuższego czasu cierpi na brak lekarzy specjalistów.

BioCam Sp. z o.o. za pionierskie rozwiązania, nieszablonowe myślenie i wkład w rozwój innowacji w Polsce została nominowana do nagrody „Ambasador Innowacyjności” przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Nie pozostaje nic innego jak życzyć dalszych sukcesów.

Martyna Papiernik