4 kwietnia 2025

Owocna międzynarodowa współpraca

MDM-DRUK to Laboratorium Doskonałej Poligrafii stworzone dla Klientów, którzy mają prawo chcieć więcej. Cenią wartości, które są najważniejsze dla klienta: świetna jakość, sprawne wykonanie oraz korzystna cena. Zgodnie z przekonaniami wyrażonymi w misji LDP, łączy dociekliwość badaczy z pragmatyzmem doświadczonych drukarzy. Zawsze szukają najlepszych rozwiązań, pracują na maszynach najwyższej klasy i w 100% wykorzystują wiedzę doświadczonego zespołu. O efektach międzynarodowej współpracy i strategii rozwoju opowiada prezes MDM-DRUK Sp. z o.o. Sp. k. Pan Maciej Sierpiński.

Nad czym obecnie Państwo pracują?

Aktualnie skupiamy się na ciągłym rozwoju technologii HQSM, która w dużej mierze oparta jest na know-how MultiDot głównego partnera spółki – firmy Heidelberg. Jest to forma zabezpieczeń opakowań przed podrabianiem, może się to wydawać pozornym problemem natomiast aż 10% światowej produkcji jest w tej chwili fałszowanych. Produkujemy oraz zabezpieczamy opakowania, jak również obserwujemy autentyczność produktów na rynku, co jest możliwe dzięki wprowadzonej nowej technologii. Główny cel jest mocno powiązany z istotnym hasłem Industry 4.0. Kolejnym projektem jest przejście na certyfikat zielonego prądu, czyli zmiana stosunku do zużywanej energii wobec ekologii. To nowoczesne podejście do wymogów emisyjnych, dzięki czemu zauważalny jest ogromny spadek zużycia makulatury oraz ilości używanej farby, co w bezpośredni sposób wpływa na bezpieczeństwo dla środowiska.

Współpracujemy również ze szkolnictwem średnim i zawodowym m. in. z Technikum Poligraficzno-Administracyjnym w Poznaniu, gdzie w świadomy sposób uczymy młodzież technologii i logistyki oraz zasad pracy w środowisku drukarskim.

Jakie korzyści przyniosła współpraca z podmiotem z zagranicy?

Przede wszystkim jest to dostęp do nowych technologii. Firma Heidelberg Polska Sp. z o.o., z którą współpracujemy od lat, to lider branży poligraficznej. Dzięki niej zwiększamy nasz dostęp do nowych technologii , dzięki czemu patrzymy dużo szerzej wykorzystujemy nasz potencjał.

Czy pozyskiwanie dofinansowania na projekt ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego jest trudne?

Jest to wymagające, ale osiągalne dla świadomego przedsiębiorcy, korzystającego z najnowszych możliwości. Najważniejsze jest to, w jaki sposób te środki zostaną wykorzystane oraz jak wpłyną na dalszy rozwój projektu oraz firmy. Trzeba pamiętać, że nie można nazwać dokonaniem samego otrzymania dotacji, a pełne zrealizowanie danego projektu. Z olbrzymim sukcesem doprowadziliśmy przedsięwzięcia do finału z ich pełnym wdrożeniem i osiągnięciem wszystkich wskaźników, które sobie wyznaczaliśmy. Masowe zastosowanie technologii HQSM, nasza wizja i projekt były bardzo klarowne. Wszystkie prace B+R, które miały miejsce w trakcie realizacji wskazywały jednoznacznie, że idziemy w dobrym kierunku. Jesteśmy dumni z rezultatów, które osiągnęliśmy i bez dwóch zdań możemy już na tym etapie mówić o dużym sukcesie.

Stereotyp biznesmena musi być uaktualniony. Powinien być otwarty na inne dziedziny, musi mieć dodatkowe pasje. Jeśli nie ma na to możliwości, to znaczy, że źle zarządza swoim czasem co może oznaczać, że nie potrafi dobrze zarządzać ludźmi.

Jakie są Pana plany na przyszłość?

Przed nami 25-lecie firmy, to najlepsza oznaka, że skoro wciąż pracujemy i rozwijamy się w tym samym składzie właścicielskim przy stałych założeniach, to bieżący rok będzie dla nas wydajnym.

W styczniu 2020 roku udało nam się z sukcesem zorganizować dni otwarte w naszym nowym zakładzie produkcyjnym z partnerem Heidelberg Polska Sp. z o.o. Zaprezentowaliśmy po raz pierwszy technologię HQSM, jak również nowe maszyny tej technologii. Rozwijamy się i wyznaczamy cel, by się rozwijać dla społeczeństwa. Jesteśmy przekonani o wielkiej sile nauki, technologii, doświadczenia i nowoczesnego zarządzania. Jest jeszcze jedna rzecz niezwykle dla nas ważna – etyka biznesu, dzięki niej zawsze można na nas polegać.

Jak wygląda strategia rozwoju na kolejne lata?

Patrzymy optymistycznie na kolejne lata. Nasze partnerstwo z firmą Heidelberg Polska Sp. z o.o. stosowanie innowacji technologicznych, łączenie i integracja środowisk informatycznych opartych na bazie SQL-owej to działania, które prowadzą do ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Nowe środki unijne pozwolą na stosowanie rozwiązań ekologicznych w większym zakresie. Przed nami nowy projekt, który będzie związany z bezprocesowymi płytami drukowymi, które zmniejszają znacznie zużycie chemii stosowanej do produkcji poligraficznej, przez co wpisujemy się w proekologiczne trendy, które pozwolą prezentować naszym klientom solidniejszy i bezpieczny produkt, zgodny z wymogami obecnego rynku.

Jakie są Pana zainteresowania poza pracą?

Poza pracą zawodową mocno udzielam się kulturalnie. Od 36 lat jestem pasjonatem tańca ludowego i folkloru, a od 10 lat choreografem i kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Folklor i praca z młodzieżą jest dla mnie źródłem satysfakcji. Pozwoliła ona na podzielenie się z innymi wielkim dobrem narodowym, jakim są ludowe obrzędy weselne Ziemi Szamotulskiej. Dzięki naszym działaniom, zostały one wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzonej przez UNESCO.

Znam wartość czasu i umiejętnie nim gospodaruję, umiem wykorzystać każdą wolną chwilę. Zwłaszcza jeśli udaje się połączyć różne aspekty życia. Rodzina od zawsze mi bardzo pomaga i stanowi oparcie to kolejny element idealnej układanki.

– Izabella Liguzińska