Nieszablonowe projekty gwarantują ekspansję

Tam, gdzie jest biznes, pojawiają się również wyzwania, których firma DEMARKO Sp. z o.o. Sp. k. z pewnością się nie boi. Blisko 35 lat realizacji projektów szytych na miarę zaowocowało statusem czołowego producenta pojazdów specjalistycznych w Europie. O sukcesie oraz przebytej drodze opowiada Mateusz Komarec – Prezes spółki.
Spółka DEMARKO jest silną, stabilną i rozpoznawalną europejską marką. Jej core business to produkcja specjalistycznych naczep i przyczep dla transportu ponadgabarytowego i ponadnormatywnego, jak i zabudowy pojazdów dostawczych i ciężarowych. Realizuje dostawy komponentów stalowych i struktur spawanych w systemach just in time dla wielu gałęzi przemysłu, takich jak budowa maszyn, branża kolejowa, przemysł offshore. Wykonują zlecenia także na potrzeby wojska.
Działalność firmy opiera się na unikatowych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od zawsze stara się być dla zleceniodawców partnerem w wyszukiwaniu i dostarczaniu najlepszych rozwiązań w branży. Na co dzień tworzy wyjątkowe, jednostkowe projekty, dopasowane w pełni do wymagań klientów. Dzięki kompleksowości usługi od przygotowania projektu do jego realizacji firma jest bezkonkurencyjna. Punktem wyjścia są projekty pojazdów standardowych, na ich podstawie budowane są nawet najbardziej wymagające warianty. Każde zamówienie ma przypisanego menedżera projektu, który ściśle współpracuje z klientem. Wszystkie elementy konstrukcji wykonuje się w bazowych zakładach firmy. Sposób organizacji pod kątem produkcji i szerokie spektrum działalności daje firmie znaczącą przewagę nad konkurencją.
Spółka DEMARKO rozpoczęła swoją działalność w niewielkim warsztacie. Dziś jest to zakład produkcyjny o powierzchni ponad 20 tyś. m2, gdzie aktualnie pracuje ok. 200 osób. Kluczem do sukcesu jest elastyczność i umiejętne dostosowanie do zmieniającego się otoczenia. Firma stale modernizuje swój park maszynowy oraz pracuje nad automatyzacją procesów produkcyjnych. Dynamikę rozwoju DEMARKO zawdzięcza również przemyślanemu zarządzaniu, dobrej strategii, a także efektywnej polityce personalnej.
Dziś trzeba nadążać za trendami rynku, a często nawet je wyprzedzać, dlatego firma cały czas szuka nowych rozwiązań. Stopień robotyzacji to kluczowy wyznacznik innowacyjności. Współpraca maszyn z automatyką i oprogramowaniem jest elementem kluczowym, dającym pracownikom możliwość skoncentrowania się na danym zadaniu. Dzięki temu klient otrzymuje gwarancję niezawodności dostaw. W planach firmy jest wdrożenie nowej koncepcji organizacyjnej produkcji, która będzie powiązana z analizą sztucznej inteligencji. Przewidywane są również nowe inwestycje związane z rozbudową części biurowej i produkcyjnej przedsiębiorstwa.
“W każdym biznesie pojawiają się olbrzymie wyzwania, żeby odnosić sukces trzeba umieć sprostać wszelkim trudnościom, z którymi spotyka się każdy przedsiębiorca”- mówi Prezes. Wyzwaniem okazał się czas pandemii, który niesie ze sobą wiele utrudnień. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją, przy której obsłudze człowiek jest niezbędny, dlatego nie ma możliwości wdrożenia pracy zdalnej. Firma dokłada wszelkich starań, by ciągłość procesów produkcji nie była zachwiana, zachowując przy tym wszelkie środki bezpieczeństwa. Wprowadziła wiele nowych procedur i rozwiązań, aby skład zespołu nie uległ zmianie.
Na ugruntowaną pozycję firmy silny wpływ ma jej rodzinny charakter. Długoletnie doświadczenie i wiedza dają możliwość najwyższej jakości realizacji projektów. Wzajemne zrozumienie, szacunek oraz lojalność pracowników pozwala przetrwać kryzysy. Wszystkie przedsiębiorcze działania są bowiem tworzone nie tylko dla celów biznesowych, ale również po to, by zachować spółkę dla przyszłych pokoleń. Firmy rodzinne, czego przykładem jest DEMARKO, są siłą każdej gospodarki.
Dużym osiągnięciem firmy są silne relacje z wieloma poważnymi klientami z zagranicy. Około 70% produkcji przeznaczone jest na eksport. Spółka ma odbiorców m.in. w: Danii, Norwegii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Rosji i we Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. DEMARKO zostało nominowane przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki do nagrody gospodarczej „European Economic Award’’.
– Karolina Hentisz