8 czerwca 2023

Kiedy wyzwania napędzają rozwiązania

45 lat temu byli państwowym przedsiębiorstwem, natomiast w latach 90’ nastąpiła prywatyzacja i wiele zmian. Nieszablonowe podejście do ambitnych zleceń, podejmowanie wyzwań, które inni uznali za niemożliwe do zrealizowania – w wywiadzie dla Panoramy Gospodarczej Prezes PPMD KRUSZBET S.A. Tomasz Odrzywolski o niestandardowym podejściu do biznesu.

Prezes zapytany o początki firmy odpowiada cyt: “Swoją przygodę ze spółką rozpocząłem w 2014 roku, gdzie pierwotnie byłem zastępcą Prezesa Piotra Głowackiego. Daliśmy ogrom energii tej spółce, weszliśmy na rynek warszawski i zdobyliśmy klienta na materiał, na który w tym mieście był ogromny popyt. Obecnie jesteśmy bazą zasobową stolicy, żwir sortowany do produkcji betonu pochodzi głównie od nas, z rejonu Suwałk. W 2015 r. ZPK Rupińscy, obecnie największy producent kruszyw w Polsce, stał się właścicielem prawie 100% akcji spółki Kruszbet”.

Od tego czasu profil spółki bardzo się zmienił. Z początku Kruszbet był głównie producentem kruszyw i ich dostawcą. Jednak ze względu na podjętą współpracę produkcja została przekazana ZPK Rupińscy, a spółka poszła w kierunku rozwoju dywizji betonowej, usług w budownictwie wykonawstwa bezpośredniego placów dróg i posadzek betonowych oraz produkcji betonu przy dużych kontraktach.

Do objęcia takiego kierunku rozwoju zainspirowała nas ograniczona funkcjonalność drogi do jednego z naszych zakładów. Zdecydowaliśmy, że zbudujemy ją sami, a dzięki temu rozszerzyliśmy zakres usług. Z początku był to beton RCC, którego technologia jest mocno uzależniona od warunków pogodowych i umiejętności operatora walca. W międzyczasie budowaliśmy zakład wytwórni betonu, gdzie do utwardzenia podłoża wykorzystaliśmy autorską technologię Betonu Drogowego CCR Kruszbet. Zmieniliśmy skład i konsystencję tak, aby zachować najlepsze cechy wytrzymałościowe i trwałościowe betonu wałowanego zapewniając jednocześnie poprawę strony wizualnej i co ważniejsze, bezpieczeństwa użytkowania. W drugiej połowie 2016 roku wdrożyliśmy własną technologię i za jej pomocą zbudowaliśmy wiele dróg w naszej okolicy, ale nie tylko, bo aż po Kuźnicę, Ostródę, Łomżę i Szumowo. To jest zupełnie nowy obszar w spółce i obecnie stanowi główny zakres naszych usług” – opowiada Prezes.

Co wyróżnia Kruszbet na rynku i do kogo kierują swoje rozwiązania? Po wielu realizacjach okazało się, że niezbędnym czynnikiem wpływającym na jakość i czas prowadzonych projektów jest mobilność instalacji, która pozwoli szybko się przenieść i wyprodukować odpowiednią ilość materiału.

Beton towarowy

Podjęliśmy wiele prób, które umożliwiłyby nam przemieszczenie się, aż udało się zastosować to najbardziej skuteczne spełniające nasze wymagania. Obecnie nie potrzebujemy już do tego dźwigów, a koszty relokacji są bardzo zadowalające. Dzięki temu otworzyły nam się nowe rynki i kierunki rozwoju. Barierę wejścia we współpracę stanowi na tą chwile jedynie ilość betonu do wyprodukowania przez instalację, aby warto było ją przenosić. Przy zastosowaniu nowego rozwiązania liczymy na to, że uda nam się ograniczyć koszty i będziemy mogli zaproponować naszą usługę mniejszym zleceniodawcom. Dążymy do tego, by zaoferować usługę począwszy od rozpoznania, zbadania lokalnych zasobów pod kątem przydatności, robót ziemnych przez materiały do wymiany gruntu pod budowę, nawierzchnie betonowe i dostawy betonu wg marek i klas ekspozycji dostosowanych do potrzeb klienta, korzystając z pełnego wachlarza rozwiązań projektowych,”

Produkcja betonu jest realizowana na rynku suwalskim, oleckim i ełckim. W promieniu do 70 km od bazy firmy każdy, zarówno klient indywidualny jak i bardzo duże firmy mogą zostać odbiorcom usługi firmy Kruszbet.

Firma brała udział w wielu poważnych projektach takich jak budowa obwodnicy Suwałk czy budowa fabryki płyt wiórowych FORTE, jak również budowa i modernizacja mostów kolejowych. Cześć potencjału została przekierowana na duże kontrakty takie jak budowa dróg ekspresowych gdzie firma jest usługobiorcą zajmującym się produkcją betonu z powierzonych lub własnych materiałów.

Nowa instalacja umożliwia firmie zaspokojenie potrzeb nie tylko klientów stacjonarnych. Umożliwia ona bowiem szybki transport, błyskawiczne przeniesienie, zarówno rozłożenie jak i złożenie zakładu. Produkcja i dozowanie składników jest bardzo dokładne (precyzyjne) i dzięki niej możemy dedykować nasze rozwiązania szerokiemu gronu odbiorców zarówno przy realizacji małych, jak i tych bardzo wymagających projektów. Doświadczenia zdobyte przy „trudnych projektach” oraz niekonwencjonalne i twórcze podejście do szukania rozwiązań, zaprocentowały ogromną bazą receptur i gotowych rozwiązań projektowych, co moim zdaniem , w połączeniu z mobilnością, w pełni pozwala wykorzystać potencjał najnowocześniejszego sprzętu i znacząco skraca czas realizacji każdej inwestycji.” – podsumowuje Tomasz Odrzywolski.

Firma na rynku wyróżnia się nie tylko posiadanymi instalacjami, jednym z większych atutów Kruszbetu jest ich determinacja do podejmowania nowych wyzwań i szukania niestandardowych rozwiązań. Firma celuje w projekty, które z pozoru wyglądają na niemożliwie do zrealizowania przy czym wykonuje usługę od A do Z.

Najbardziej awangardowym zrealizowanym projektem przez firmę okazało się nietypowe zlecenie od jednego z samorządów. Kruszbet uczestniczył w budowie chodnika o bardzo specyficznych właściwościach, a mianowicie – dzięki wyprodukowanej przez Kruszbet kostce brukowej o właściwościach fotokatalitycznych, rozkładane są pod wpływem promieni słonecznych tlenki azotu ze spalin i powietrza na sole, które są spłukiwane przez deszcz do gruntu użyźniając glebę. Dzięki cementowi z dodatkiem tytanu kostka jest samoczyszcząca. W Polsce nie istnieje laboratorium, które mógłby zbadać pozyskane próbki, dlatego firma podjęła współpracę z badaczami z Włoch, którzy zajęli się realizacją powierzonego zadania.

Następnie firma wdrożyła to rozwiązanie do chodników z lanego betonu, a obecnie są w stanie zastosować je również w powierzchniach parkingowych o znaczącym metrażu i ekstremalnych obciążeniach użytkowych.

Spółka samodzielnie przeprowadziła cały proces technologiczny, w celu uzyskania kompleksowego rozwiązania w odpowiedzi na otrzymane zamówienie, a dzięki pozyskanej wiedzy może korzystać z tych możliwości i rozwijać nowe działania. Z szeroką ofertą firmy można zapoznać się za pośrednictwem strony – http://kruszbet.com.pl/wp-content/uploads/2021/05/prezentacja-2.pdf

Prezes zapytany o to, jakie przeszkody napotykają na swojej drodze odpowiada cyt.;“Zmienność przepisów, która nas ostatnimi laty dosięga, a do tego sezonowość tej usługi utrudnia zaplanowanie prac. Z powodu tzw. piku inwestycyjnego niestabilność stanowi największe wyzwanie w prowadzeniu firmy. Czas przetwarzania wniosków o dofinansowanie inwestycji samorządowych jest bardzo wydłużony. Wnioski złożone w zeszłym roku dopiero teraz mają swój efekt, gdzie skala jest zdecydowanie mniejsza niż w ubiegłych latach. Nasza polityka polega na tym, że inwestujemy wszystkie zasoby finansowe w rozwój firmy i jej pracowników. Chcielibyśmy mieć nadzieję, że podejmowane decyzje będą miały dobre skutki nie tylko na przestrzeni miesięcy, ale przede wszystkim lat”.

– Karolina Hentisz