26 maja 2024

Na drodze do ekologii

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw komunikacyjnych w kraju, które stało się prekursorem w wprowadzaniu alternatywnych, ekologicznych napędów. Pierwsze autobusy napędzane sprężonych gazem ziemnym wyjechały na drogi Inowrocławia już w 2002 roku. W kolejnych latach działalności tabor autobusowy poszerzał się o kolejne pojazdy, których napęd jest przyjazny dla środowiska.

MPK w Inowrocławiu od lat pokazuje, że komunikacja miejska może działać w zgodzie z ekologią. Działania firmy niezmiennie są nakierowane nie tylko na ochronę środowiska, ale również na zapewnianie najwyższego komfortu podróży wszystkim pasażerom. W 2009 roku Spółka zakupiła 3 autobusy Solaris Urbino z normą emisji spalin Euro 5, która w Polsce jeszcze nie obowiązywała. Były to pierwsze autobusy w Polsce z tak rygorystyczną emisją spalin. W 2015 roku Spółka wraz z Urzędem Miasta w Inowrocłwiu zakupiła 10 szt. autobusów hybrydowych marki Volvo. Był to pierwszy taki duży kontrakt w Polsce. W latach 2018-2019 MPK wdrożyło do eksploatacji autobusy elektryczne i jako pierwsza firma w kraju hybrydy elektryczne.

Dodatkowo Spółka wraz z Urzędem Miasta w Inowrocławiu zakupiła tablice informacyjne na przystanki, wprowadziła udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Każdy z niewidomych i słabowidzących otrzymał pilota , który uruchamia zapowiedzi głosowe w autobusie i na przystankach. W dobie pandemii MPK szczególnie dba o pasażerów poprzez dezynfekcję pojazdów dzięki regularnym odkażaniom metodą zamgławiania. Dodatkowo każdy autobus został wyposażony w dezynfektor.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu wspiera również lokalny sport. Wspomaga zespół „Damy Radę”, który jest aktualnym mistrzem Polski w ręcznej piłce plażowej. Dodatkowo wspiera szkolne kluby koszykarskie oraz kluby piłkarskie. Jest również zaangażowane w ogólnopolską akcję „BohaterON”, której zadaniem jest krzewienie pamięci o uczestnikach Powstania Warszawskiego.

W najbliższej przyszłości MPK wraz z Urzędem Miasta Inowrocław chce zakupić kolejne autobusy elektryczne, aby tabor był w 100 % zeroemisyjny. Dodatkowo w ramach projektu chce na terenie Spółki zainstalować panele fotowoltaiczne oraz układ kogeneracyjny, który umożliwi wytwarzanie skojarzonej energii cieplnej oraz elektrycznej. Te działania stworzą możliwości użytkowania energii na własne potrzeby oraz pozwolą na sprzedaż nadwyżki energii. Dzięki swoim działaniom Spółka wielokrotnie została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami oraz wyróżnieniami. W przyszłym roku prezes MPK Inowrocław Pan Mariusz Kuszel będzie również gościł na Międzynarodowym Forum Gospodarczym, gdzie jednym z kluczowych tematów będzie ekologia.