23 października 2024

MIESZKANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

W wyjątkowo malowniczym otoczeniu, atrakcyjnie zlokalizowane, komfortowe i co ważne własne mieszkania. Można je kupić na raty i niekoniecznie trzeba wykazać się zdolnościami kredytowymi. To oferta Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, która już niebawem ruszy z budową nowego osiedla. Mieszkania będzie można nabyć na zasadach lokatorskiego prawa własności. O tym jak można stać się właścicielem wymarzonego „M” na osiedlu Zielone Wzgórze, a także o innych inwestycjach i przedsięwzięciach spółdzielni mówi Tadeusz Derenowski – Prezes Zarządu SM w Bielawie.

Na czym będzie polegała najnowsza inwestycja SM w Bielawie opierająca się na budownictwie lokatorskim?

Budownictwo lokatorskie jest o tyle dobre dla przyszłych właścicieli, że każdy z zainteresowanych zakupem mieszkania wpłaca około 10-ciu procent jego wartości, reszta jest spłacana w ratach, które połączone są z co miesięcznymi opłatami. Będą to opłaty czynszowe, które wraz z kredytem wyniosą, jak wynika z naszych obliczeń od około 1000 – 1400 zł. Kredyt zaciąga spółdzielnia mieszkaniowa i nie ma tu obowiązku sprawdzania zdolności kredytowych przyszłych właścicieli. Co istotne, mieszkanie jest nabywane na zasadach prawa lokatorskiego, tak więc pieniądze spłacane w ratach będą na koncie tego lokatora. W każdej chwili taki lokator może zmienić miejsce zamieszkania. Wówczas przekazuje mieszkanie do spółdzielni, a my zwracamy mu wniesione przez niego środki finansowe. Myślę, że jest to bardzo dobra propozycja dla ludzi młodych, którzy są dopiero na starcie kariery zawodowej i na dorobku, a także młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowych, a ich potrzeby i oczekiwania mieszkaniowe są duże.

Na bieżąco, w zasobach spółdzielczych przeprowadzane są termomodernizacje budynków. Z jakich źródeł pozyskane zostały środki finansowe na te inwestycje?

Udało się nam na Dolnym Śląsku namówić pana marszałka, żeby dotacje były pozyskiwane bezpośrednio przez spółdzielnie, a nie tylko przez samorząd. Niewiele budynków w naszych zasobach wymaga termomodernizacji, bo tylko nieco ponad 20. Na bazie audytu energetycznego otrzymaliśmy dofinansowanie na docieplenie 19-tu z nich. Jest to dotacja wysokości 2 mln. 150 tys. zł. Oczywiście trzeba mieć na tę inwestycję własne środki, ale jest to ważne bo około 30-tu proc. wartości tej inwestycji zostanie pokryte ze środków unijnych.

Spółdzielnia mocno stawia także na inne przedsięwzięcia z myślą o mieszkańcach. Jakiego typu są to działania?

Bardzo duży nacisk kładziemy na działalność kulturalno-oświatową. Mamy bardzo prężnie działający klub, w którym ponad 250 dzieci, stale uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach. Oprócz tego mamy chyba jedyny w Polsce dziecięcy zespół pieśni i tańca. Występuje on na festiwalach w całej Europie, w tym roku między innymi w Hiszpanii. Te wszystkie działania kulturalne przynoszą bardzo pozytywne efekty i co ważne integrują mieszkańców spółdzielni.

Dziękuję za rozmowę.