4 kwietnia 2025

Jejkowice pokazują jak być eko!

Przykład trzeba brać z najlepszych, a to właśnie niewielkie Jejkowice pokazują, że rozmiar nie ma znaczenia – gmina o powierzchni 7,59 km2 jest jedną z najbardziej ekologicznych w Polsce. Jak to możliwe?

Jejkowice w ogóle są „naj”. To najmniejsza gmina wiejska w kraju, swego czasu mająca najmłodszego wójta, który otrzymał największe poparcie w wyborach. Co więcej, w urzędzie pracują najlepsi fachowcy, których włodarz nie zamieniłby na innych, a sami mieszkańcy są też najbardziej dumni z ciągłego rozwoju i najbliższych projektów.

Ekologia przede wszystkim

O tym, że walka z niską emisją i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań to priorytet gminy, świadczą podejmowane działania – zarówno Wójta, jak i mieszkańców. W tym roku szacowano, że do urzędu wpłynie 60 wniosków o dofinansowanie wymiany starych pieców, a złożono ich 130! Jejkowice znowu zaskoczyły wszystkich. W związku z tak dużym zainteresowaniem podjęto decyzję o dofinansowaniu projektu z budżetu gminy, dzięki czemu każdy starający się o wymianę pieców otrzyma dopłaty. Jak udało się wygospodarować dodatkowe 650 tys. złotych?

Dla nas redukcja niskiej emisji to sprawa priorytetowa. Zrezygnowaliśmy z paru inwestycji, m.in. termomodernizacji urzędu gminy czy organizacji imprez cyklicznych. Dodatkowo udało się zaoszczędzić pieniądze w administracji. Ze względu na pandemię odbyło się dużo mniej szkoleń, delegacji, nie wypłacaliśmy też premii. To wszystko przełożyło się na uzyskanie dodatkowych środków, które spożytkujemy na pomoc mieszkańcom w walce z niską emisją – powiedział Panoramie Gospodarczej Marek Bąk – Wójt.

Co więcej, Jejkowice jako jedna z nielicznych gmin ma opracowane dwa projekty: Program Ograniczenia Niskiej Emisji i Program Gospodarki Niskoemisyjnej. Ambitny plan zakłada zostanie pierwszą w Polsce miejscowością mającą w niemalże 100% ekologiczne źródła ciepła w gospodarstwach domowych – a patrząc na podejmowane działania, kolejne „naj” w dorobku jest tylko kwestią czasu.

Edukacja jest najważniejsza

Siłą Jejkowic są zaangażowani i odpowiedzialni mieszkańcy, którzy wspierają samorząd i wiedzą jak ważne jest dbanie o jakość powietrza. To oni na zebraniu podjęli uchwałę o zmniejszeniu wysokości dotacji, dzięki czemu mogło z nich skorzystać więcej osób – a o takiej postawie trzeba głośno mówić.

Kolejną ważną kwestią jest edukacja pobudzająca do bardziej ekologicznego myślenia. Tutaj największą rolę odgrywa szkoła i najmłodsi – to oni zwracają uwagę starszym na konieczność segregacji śmieci, oszczędzania wody, sprawdzają rodzaj pieca czy to, co do niego trafia. Dzięki temu dzieci uczą dorosłych i pokazują im dobre wzorce, a to przekłada się na większą świadomość i zaangażowanie wszystkich mieszkańców. Warto wspomnieć o tym, że gmina wyposażyła wszystkie oddziały przedszkolne w oczyszczacze powietrza, tym samym dodatkowo zwracając uwagę na skalę problemu.

Od nas zależy przyszłość!

Ekologia, edukacja i zaangażowanie mieszkańców i wójta to filary pozwalające na dalszy rozwój Jejkowic – gminy stawiającej na przedsiębiorców, inwestycje i wybiegające w przyszłość projekty.

Myślę, że długoletnia polityka gminy przynosi efekty. Cały czas staramy się przyciągać nowych inwestorów i stwarzać dobre warunki dla naszych przedsiębiorców, głownie przez racjonalną politykę podatkową. Możemy się pochwalić, że mamy w regionie najbardziej korzystne stawki dla przedsiębiorców. W efekcie, w małej 4-tysięcznej miejscowości mamy wielu przedsiębiorców, w tym drugą na świecie firmę, która jest jednocześnie monopolistą w Europie, w produkcji wieczek np. do jogurtów. Jeśli jecie jogurty znanych marek to ich wieczka najpewniej były wyprodukowane właśnie w Jejkowicach – mówi Wójt.

Do inwestycji w gminie zachęcają kolejne projekty. Jednym z najważniejszych jest budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego z parkingiem, które ułatwi komunikację z największymi miastami regionu – Rybnikiem, Raciborzem, Wodzisławiem czy Żorami. Tutaj znowu Jejkowice stawiają na ekologię. Po pierwsze chcą ograniczyć ruch samochodowy, po drugie budynek ma być w pełni pasywny i ekologiczny, a samo centrum wyposażone w stację ładowania samochodów i rowerów elektrycznych czy wypożyczalnię hulajnóg. Dodatkowo w planach jest budowa punktów handlowych, które w połączeniu z centrum przesiadkowym przyciągną inwestorów, zwiększą zatrudnienie i pobudzą region gospodarczo.

O tym, że to nie koniec świadczy m.in. podpisanie przez Wójta Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Gmin Powiatu Rybnickiego na lata 2021 – 2030. Jej celem jest wspólne diagnozowanie i rozwiązywanie kwestii związanych z rozwojem gmin, pozyskiwaniem funduszy i funkcjonowaniem administracji publicznej. To kolejny krok do wprowadzania zmian mających pozytywnie wpłynąć na rozbudowę regionu.

Mieszkańcy siłą Jejkowic

Na tle innych gmina wyróżnia się m.in. dużym zaangażowaniem mieszkańców w przeprowadzane projekty i spontaniczne akcje organizowane przez jej włodarza.

Wyjątkowość Jejkowic polega na ludziach, wspaniałych ludziach, z którymi chce się współpracować i dla których chce się pracować. To mieszkaniec jest naszym szefem i trzeba starać się zrozumieć jego potrzeby, a on odwdzięczy się zaufaniem i konstruktywną krytyką, bo ona również ma duże znaczenie. Poza tym społeczność Jejkowic jest bardzo otwarta, przyjazna i przedsiębiorcza. Mam też do pomocy wspaniałych urzędników, a z takimi współpracownikami można naprawdę dużo zdziałać – mówi Marek Bąk.

O tym, że ta współpraca naprawdę dobrze się układa świadczy m.in. jednogłośne wotum zaufania i absolutorium dla Wójta. Dodatkowo jako uhonorowanie prężnego rozwoju Gmina Jejkowice otrzymała nominację do nagrody Lider Gospodarki Regionalnej przyznawanej przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki.

-Izabela Zieleźnik