4 kwietnia 2025

Ekologicznie mocna Gmina Blachownia

Gmina Blachownia niewątpliwie wyróżnia się swoimi urokami. Jest pięknie położoną gminą, pośrodku lasów z pięknym zbiornikiem w centralnej części. Zalety przyrody w odróżnieniu do innych gmin są sprzyjające rekreacji i wypoczynkowi.

W związku z osiągnięciami gminy w zakresie ekologii proszę przybliżyć naszym czytelnikom najważniejsze projekty ?

Znaczącym projektem dla poprawy ekologii i warunków życia mieszkańców jest projekt realizowany przez gminę Blachownia ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczący rewitalizacji zbiornika wodnego. Ten innowacyjny projekt pozwoli zachować dotychczasowy ekosystem oraz naturalną linię wokół zbiornika. Rewitalizacja zbiornika nie wpłynie negatywnie na zwierzęta licznie występujące na tym akwenie. Projekt ten pozwoli na obserwowanie w przyszłości od północnej strony zbiornika zjawisk przyrodniczych, które tam występują. W w tym celu będzie wybudowana wieża widokowa oraz przygotowana ścieżka ekologiczna. Jeśli chodzi o zagospodarowanie pasa zieleni wokół zbiornika to wreszcie będzie on dostępny dla mieszkańców. Będzie można pospacerować, a także dostać się na wyspę, która do tej pory była niedostępna dla odwiedzających. Zmieni się także samo otoczenie zbiornika umożliwiające mieszkańcom podziwianie obrazów przyrody.

Gmina Blachownia realizuje również projekt rewitalizacji pasa zieleni wzdłuż ulicy Sienkiewicza, gdzie powstanie przepiękny park miejski z bardzo bogatą i zróżnicowaną roślinnością. Koncepcja przewiduje bardzo wiele pięknie zaprojektowanych nasadzeń. Odpowiednio nawodniony teren pozwoli na jego szybki rozwój i możliwość korzystania z jego uroków przez mieszkańców i odwiedzających turystów. Dla uatrakcyjnienia parku przewidzieliśmy budowę domków dla ptactwa, co pozwoli dzieciom obserwować życie zwierząt.

Ekologicznie gmina Blachownia również stara się o poprawę stanu powietrza. W tej chwili dofinansowujemy mieszkańcom ze środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wymianę pieców na bardziej nowoczesne. Aktualnie dofinansowanie wynoszące 4 tys. zł. jest czterokrotnie wyższa od poprzednich kwot przeznaczonych na ten cel. Sytuacja ta ułatwi większej ilości osób w gminie przystąpić do realizacji wymiany instalacji grzewczych.

Przeprowadzamy także dużą inwestycję dotyczącą gazyfikacji w gminie Blachownia. Inwestycja ta ma na celu zmniejszenie użycia pieców, w których palone jest materiałami szkodliwymi dla środowiska. Mamy świadomość, że sami musimy zadbać o to, aby powietrze w Blachowni było czystej korzystne.

Kolejnym działaniem proekologicznym jest zmiana transportu publicznego na sprawną, przyjazną, bezpieczną i przede wszystkim darmową komunikację, która ma na celu szczególne zachęcenie i promowanie usług transportu zbiorowego, w trosce o nasze środowisko i czyste powietrze, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na korzystanie z samochodów.

Pani Burmistrz jak urząd gminy wspiera rozwój lokalnej przedsiębiorczości?

Gmina Blachownia współpracuje z przedsiębiorcami, wspierając ich również w zakresie możliwości pozyskiwania funduszy unijnych. Na organizowanych spotkaniach przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy i fachowej wiedzy w tym temacie. Współpraca z przedsiębiorcami układa się bardzo dobrze i w każdej chwili mogą oni liczyć na naszą pomoc. Pomimo braku na naszym terenie wielkich przedsiębiorstw, te firmy, które u nas funkcjonują czynnie uczestniczą we wspieraniu naszych imprez gminnych.

czym gmina Blachownia przyciąga mieszkańców innych regionów. Co warto zobaczyć na Pani terenie ?

Gmina Blachownia przyciąga piękną przyrodą. Osoby, które tutaj przyjeżdżają zachwycają się widokami i krajobrazem. W Blachowni po raz trzeci dobędą się zawody triathlonowe z cyklu Elemental Tri Series, w którym udział bierze ponad 500 osób z całej Polski. Dzięki wsparciu firmy LABOSPORT z Elbląga – organizatora tych zawodów, gmina Blachownia zmienia się w miasteczko sportowe, co daje nam możliwość obserwowania zmagań uczestników na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy mistrzostw chwalą organizację zawodów, a my z roku na rok zdobywamy unikalne doświadczenie w organizacji przedsięwzięć na skalę ogólnopolską.

Gmina Blachownia organizuje dużą imprezę z okazji Dni Blachowni. Zapraszamy mieszkańców okolicznych gmin i nie tylko. W obchodach naszego święta udział wzięło wielu wybitnych artystów, m. in. Dżem, Weekend czy Andrzej Piaseczny. Stowarzyszenia i organizacje działające na terenie naszej gminy częstują mieszkańców i przyjezdnych smakołykami swojej własnej produkcji. W tym roku w dniu 28 września organizujemy imprezę „Pożegnanie Lata”, która jest połączona z częściowym otwarciem zrewitalizowanego zbiornika wodnego, będzie pokaz laserów, a na scenie pojawi się Sławomir.

Pani Burmistrz czy jest coś ważnego o co nie zapytałem a chciałaby Pani dopowiedzieć ?

Wszystko co dotyczy mojej gminy jest dla mnie bardzo ważne i mówić by można bardzo wiele. Cieszę się, że w tej kadencji udało się pozyskać prawie 40 milionów złotych, gmina Blachownia przychodzi naprawdę ogromne zmiany. Budujemy centrum przesiadkowe, rewitalizujemy dwa budynki, które będą służyły mieszkańcom na cele społeczne. Udało nam się zmienić całkowicie użyteczność jednego budynku historycznego. Na terenie gminy znajduje się pałacyk Cara Romanowa, z którego chcemy zrobić Izbę Pamięci ze względu na jego reprezentacyjne usytuowanie.

Szanowna Pani Burmistrz czy mogłaby Pani opowiedzieć na temat budżetu obywatelskiego który wdrażacie z sukcesem na własnym terenie ?

Gmina Blachownia jako jedyna gmina powiatu częstochowskiego, poza oczywiście Częstochową, zdecydowała się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. 350 tysięcy złotych z budżetu gminy jest co roku przeznaczane na projekty mieszkańców, które poddawane są potem pod ogólne głosowanie. Najlepsze przechodzą do fazy realizacji. W ramach tych projektów remontowane są place zabaw, centra rekreacyjne. W tej chwili w każdym sołectwie – a gmina Blachownia ma ich 6 – powstały ze środków z budżetu obywatelskiego i z funduszu sołeckiego takie właśnie centra rekreacyjne, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać i organizować imprezy i pikniki. W centrach tych znajdują się place zabaw, siłownie zewnętrzne i altanki. W jednym ze sołectw prężnie działa stowarzyszenie na rzecz rozwoju, gdzie organizowane są zajęcia muzyczne dla dzieci. Dla mieszkańców gminy Blachownia pozytywnym aspektem działań w ramach budżetu obywatelskiego jest fakt, że projekty te są realizowane w tym samym roku, więc pozytywny efekt działań jest szybko widoczny.

Pani Burmistrz czy są problemy w gminie, które szczególnie Pani leżą na sercu i czy potrzebujecie wsparcia w działaniach z zewnątrz czy raczej wszystko opieracie na własnych barkach ?

Gmina Blachownia działa według przygotowanej i zatwierdzonej przez Radę „Strategii Rozwoju Gminy Blachownia”, która jest bardzo ważnym dokumentem i drogowskazem w działaniu. Według dokumentu rozwijamy gminę i zmierzamy na jego podstawie do wizji i celu, w którym nasza gmina stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców i gości oraz wygodna do życia. Niewątpliwie w tej strategii ważną sprawą jest budowa kanalizacji. Z tym problemem w tej chwili gmina Blachownia nie może sobie do końca poradzić, ponieważ koszty wykonania takiej kanalizacji są bardzo duże i wynoszą ponad 50 milionów złotych. Takie wydatki nie są do udźwignięcia samodzielnie przez budżet gminy. My oczywiście dokonaliśmy wszelkich prac dokumentacyjnych jeśli chodzi o możliwość skorzystania ze środków unijnych. Gmina Blachownia powróciła na mapę kanalizacyjną, jesteśmy w piątej nowelizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków i w Masterplanie. Aktualnie, już od ponad dwóch lat, czekamy na ogłoszenie konkursu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowisko i Gospodarki Wodnej na budowę kanalizacji. Gminie samodzielnie udało się zbudować odcinek kanalizacji wart 2,5 mln zł. Na dzień dzisiejszy gmina Blachownia, w związku z realizacją wielu projektów unijnych, nie ma możliwości wykonania tych prac z własnego budżetu, co wynika z konieczności zabezpieczenia środków własnych na rozpoczęte projekty. Wszyscy mamy świadomość, że kanalizacja jest bardzo ważna i mieszkańcy tego potrzebują. Ponadto pozwoli to na dalsze remonty dróg gminnych, których stan również wymaga poprawek, a brak kanalizacji blokuje te prace. Pilnie zatem śledzimy ogłoszenie środków finansowych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jako Burmistrz chciałabym także wspomnieć o ważnej inicjatywie proekologicznej naszego samorządu dotyczącej docenienia roli ogrodów działkowych i ich wpływu na środowisko naturalne i warunki życia mieszkańców. Wyodrębniliśmy zatem z budżetu gminy środki na dotacje celem wsparcia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Działania te zostały zauważone na wyższym szczeblu, o czym świadczy uhonorowanie mnie medalem pamiątkowym 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce przez Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w 2017 roku w Koźminie Wielkopolskim.

Pani Burmistrz czy inne instytucje również wspierają Pani gminę w tematach nowych inwestycji ?

Sukces w uzyskaniu tych środków to skutek naszej determinacji i dobrze przygotowanych wniosków. Ważne jest również wsparcia merytoryczne i pomoc instytucji pośredniczących w przydzielaniu funduszy, a ta współpraca na przestrzeni tej kadencji układa się bardzo dobrze.