Rozwój na miarę przyszłości
Lokalizacja Gminy Smętowo Graniczne z roku na rok otwiera przed jej mieszkańcami nowe możliwości. Bliskość Borów Tucholskich i wykorzystanie potencjału rodzimego Kociewia stwarza okazję do wypoczynku turystom. Węzeł autostrady A1 w miejscowości Kopytkowo, obwodnica Smętowa połączona z drogą krajową nr 91 oraz most łączący z dolnym Powiślem, zachęca inwestorów do lokowania kapitału na terenie gminy. Władzy samorządowej zależy na stworzeniu mieszkańcom odpowiednich warunków do rozwoju, dlatego z zaangażowaniem sięga po środki zewnętrzne, umożliwiające realizację najbardziej istotnych inwestycji.
Inwestycje wsparte o środki zewnętrzne
– Jak w każdym samorządzie stworzony mamy dział inwestycyjny, który bacznie śledzi dofinansowania zewnętrzne. Moje ulubione powiedzenie: „Jesteśmy czujni jak spławik” więc aplikujemy wnioski na wszystkie zadania, które czekają na realizację. A jest tego doprawdy dużo. Infrastruktura drogowa, wodno-kanalizacyjna, remonty placówek oświatowych, świetlic wiejskich i ich doposażenie, wyrównanie szans edukacyjnych dla dzieci z terenów wiejskich, poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, doposażenie lub budowa placów zabaw. Chcemy wykorzystać ten czas jak najlepiej. Aplikujemy wnioski do Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Pracy i PEFON. Korzystamy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego – mówi Anita Galant, wójt Smętowa Granicznego.
W Gminie Smętowo Graniczne inwestycyjnie, w pierwszej kolejności stawia się na zaspokojenie potrzeb pierwszego rzędu. Infrastruktura wodociągowa to 98% w gminie, która jest obszarowo rozciągnięta, a kanalizacyjna około 48%. Co roku utwardzane płytami Yumbo są kolejne drogi śródpolne, budowane drogi osiedlowe i lokalne.
Otwartość na inwestorów
Gmina nie posiada własnych terenów inwestycyjnych, ale współpracuje z osobami prywatnymi, które posiadają grunty korzystnie umiejscowione. Każdy inwestor zewnętrzny jest tutaj mile widziany.
– Nasza gmina jest bardzo dobrze usytuowana, a przychylność okazana w kierunku strefy biznesu owocuje współpracą z obecnymi inwestorami: firmą Netto, firmą Elmot, firmą Global, która obecnie realizuje inwestycje Port w Kopytkowie – pierwszy parking na Polskę północną dla samochodów ciężarowych z całą rozbudowaną infrastrukturą. Już teraz cieszymy się z I etapu – otwarcia stacji paliw, gdzie jeszcze pół roku temu najbliższa stacja oddalona była od nas o 16 km. Warto więc lokować u nas kapitał, bo jesteśmy otwarci na współpracę, szanując inwestora i wspólne dobro – podkreśla Anita Galant.
Sprzężenie działań z przedsiębiorcami
– W 2016 roku powołaliśmy Radę Gospodarczą, w skład której wchodzą przedstawiciele lokalnej strefy przedsiębiorczości. Jest to organ doradczy. Współpracujemy również ze Starogardzkim Centrum Biznesu skupiającym przedsiębiorców z całego powiatu starogardzkiego.
Wysoko rozwinięty sektor pozarządowy
W Gminie Smętowo Graniczne od lat prężnie działa kilka stowarzyszeń i grup nieformalnych. Samorząd nie tylko wywiązuje się z ustawowego obowiązku współpracy z sektorem pozarządowym, ale oferuje bieżącą pomoc w realizacji celów statutowych i docenia ciężką pracę organizacji.
– Staramy się jako samorząd być blisko społeczności lokalnej, przede wszystkim wspierając rzeczowo, finansowo organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, organizacje kościelne. Nasze organizacje są tak silną grupą społeczną, że pozostaje nam tylko je wspierać w działaniach – podkreśla Anita Galant.
Bogata oferta kulturalna
– Ofertę przygotowujemy razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji. Jest ona skierowana od malucha do seniora. Oprócz cyklicznych zajęć, takich jak: zajęcia plastyczne, muzyczne czy taneczne organizujemy wydarzenia kulturalne, integracyjne i sportowe. Największe wydarzenia to: Kociewska Kuźnia Rozmaitości, rozgrywki piłkarskie, Zlot Motocyklowy „U Czapli”, dożynki gminne oraz koncert pn. „Smętowo – wspólnie tworzymy to miejsce”. Tegoroczna edycja koncertu odbędzie się już 14 lipca na stadionie sportowym w Smętowie Granicznym.