Rewolucja w implantacji

Czy człowiek, u którego kość uszkodzona po urazie lub w wyniku choroby ma szansę na pełną sprawność? Na to pytanie odpowiada Pani dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Politechniki Warszawskiej.
Obecnie pracujemy nad dwoma projektami. Pierwszy z nich to projekt dotyczący kości gąbczastej, który został sfinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Lider 11”. W tym projekcie próbujemy wytworzyć implanty, które będą materiałami kościozastępczymi, a ich zadaniem będzie odbudowa kości gąbczastej. Kości te bardzo często ulegają różnym chorobom, np. osteoporozie. Dodatkowo w implancie będzie znajdować się osocze bogatopłytkowe, które wspomaga naturalną odbudowę kości. Drugim projektem, który w zasadzie narodził się w wyniku pierwszego, to pozyskiwanie komórek macierzystych z dziąseł pacjenta. Mają one ogromny potencjał proregenracyjny. Zależy na tym, aby pozyskiwać je w sposób nieinwazyjny. W dziąsłach i w okolicach jamy ustnej znajduje się bardzo dużo takich komórek i chcemy wykorzystać ich potencjał. Dzięki takim komórkom można wytworzyć np. materiał tkanki kostnej. Naszym marzeniem jest, aby w przyszłości móc z nich wytwarzać trzecie zęby. Projekt jest na chwilę obecną w fazie początkowej, ale miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. To co charakteryzuje wszystkie implanty, nad którymi pracujemy, to to, iż są one wykonane z materiałów bioresorbowalnych, czyli to tzw. implanty czasowe, które nie zostają z nami do końca życia np. w odróżnieniu od tytanowych. Po wykonaniu zadania implant taki rozkłada się na związki małocząsteczkowe i zostaje metabolizowany przez nasz organizm.

Pani dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur za swoje pionierskie projekty, nieszablonowe myślenie oraz liczne sukcesy została nominowana do nagrody Ambasador Innowacyjności, przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Nie pozostaje nic innego, jak życzyć sukcesów oraz czekać na wyniki dalszych badań.
Martyna Papiernik