1 marca 2024

Zajrzyj do Będzina !

Powszechne skojarzenia dotyczące Będzina to piękny zamek, historia i wielokulturowa tradycja. Obraz ten nie jest jednak kompletny. Współczesny Będzin jest inny. Jest miastem, które od kilkunastu lat sukcesywnie zmienia swoje oblicze, transformuje i buduje atrakcyjną ofertę dostosowaną do współczesnych potrzeb mieszkańców, gości, turystów oraz inwestorów. To miasto będące wyznacznikiem pozytywnych zmian i wzorców dla sąsiednich gmin.

Dużym sukcesem była zmiana wizerunku Będzina, z szarego i mało atrakcyjnego miasta okresu transformacji, na nowoczesną, kolorową przestrzeń miejską XXI wieku, z ciekawymi inwestycjami, bogatą, atrakcyjną ofertą kulturalną i sportową dla osób w każdym wieku.

Na terenie całego miasta powstały Strefy Aktywności Rodzinnej, obiekty te łączą w sobie funkcje placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu. Zachęciły mieszkańców do aktywnego i rodzinnego spędzania czasu wolnego. Będzin był regionalnym pionierem w realizacji inwestycji wodnego placu zabaw. Od 2016 roku obiekt ten cieszy się wielką popularnością.

W Będzinie działa bawialnia miejska, do której wstęp to symboliczna złotówka! Z myślą o młodzieży został wybudowany skatepark i pumptruck. W czerwcu 2018r. została utworzona plaża miejska, położona przy wałach rzeki Czarnej Przemszy. Jest miejscem wypoczynku i zabawy, a także przystankiem dla rowerzystów. Odbywają się tutaj cykliczne zajęcia sportowe i kulturalne, niedawno powstały wiaty grillowe, a już w tym sezonie rozpocznie się budowa placu z fontanną. Równocześnie będzińska plaża jest elementem wpisującym się w większy projekt Zagłębiowskiego Parku Linearnego. W jego ramach, w ubiegłym roku rozpoczęto pracę na bulwarach Czarnej Przemszy. W centrum miasta, przy rzece, powstało nowe nabrzeże spacerowe, plac zabaw i obiekty przygotowane pod małą gastronomię. Właśnie rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją parku „Małpi Gaj”. Całość połączona jest siecią nowych ścieżek rowerowych. Mając na uwadze perspektywy związane z rozwojem komunikacji rowerowej, w ubiegłym roku powstało centrum przesiadkowe. Są tutaj specjalne przechowalnie dla rowerów, parking, a nawet punkt ładowania samochodów elektrycznych.

Nagroda Lider Gospodarki Regionalnej dla Będzina.

Jedną z ważniejszych inwestycji czekających miasto w najbliższych latach jest budowa nowoczesnej hali sportowej. Obiekt będzie miał pozytywny wpływ na funkcjonowanie przestrzeni miejskiej. Będzie to miejsce rozgrywek siatkarskiej PlusLigi i drużyny MKS Będzin, ale także obiekt pełniący funkcje kulturalno-rozrywkowe. Miasto pamięta także o czworonożnych mieszkańcach. W Będzinie sukcesywnie powstają strefy psiej aktywności, czyli bezpieczne miejsca przeznaczone dla psów i ich właścicieli. Wkrótce mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych obiektów o walorach zdrowotnych i relaksacyjnych – tężni solankowych.

Będzin ekologiczny – to jedno z haseł i zarazem dużych wyzwań. Będzin aktywnie włącza się w działania walki ze smogiem. Oprócz licznych akcji edukacyjnych, miasto partycypuje w kosztach instalacji nowoczesnych urządzeń grzewczych, a także, wykorzystując specjalistyczny dron, rozpoczęło akcję analizy zanieczyszczeń emitowanych z nieruchomości. W trosce o zdrowie najmłodszych, w ubiegłym roku, przedszkola wyposażono w oczyszczacze powietrza!

Augustyna Szczepańczyk