18 kwietnia 2024

Wodociągi i Kanalizacja w Opolu wychodzą na prowadzenie

Jak sprawić, aby ceny wody i ścieków były jednymi z najniższych w Polsce, a realizowane inwestycje były jednymi z największych w regionie? W artykule Prezes Ireneusz Jaki opowiada o sukcesach spółki.

Jakie prowadzą Państwo aktualnie inwestycje?

Od grudnia 2015 roku realizujemy zaawansowane inwestycje chroniące środowisko. Kompleksowo wdrażamy najnowsze technologie, co czyni firmę najnowocześniejszym i największym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym w województwie opolskim, a także jednym z wiodących w skali kraju. Efektywnie pozyskujemy środki unijne, obecnie realizujemy największą inwestycję w historii Miasta Opola – projekt pod nazwą „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno-ściekowej”, którego wartość wynosi ponad 207 mln złotych, z czego ok. 103 mln to środki własne. Zakończenie inwestycji planowane jest w grudniu 2022 roku – mówi Prezes Ireneusz Jaki.

W tym roku obchodzą Państwo piękny jubileusz 125 lecia. Jak wygląda sytuacja firmy?

Kondycja finansowa spółki jest dobra. Mam to szczęście, że pracuję z ludźmi o wysokich kompetencjach, na których można liczyć. Odpowiednia kadra, to taka, która ma niezbędną wiedzę, umiejętności, postawę oraz cechy charakteru – konstatuje Ireneusz Jaki.

Co jeszcze oprócz kadry wyróżnia spółkę?

Na pewno średniozmineralizowana woda Opolanka, która zawiera więcej składników mineralnych niż przeciętna butelkowana woda źródlana. Wydobywana jest z jednego z największych w Europie naturalnych zbiorników triasowych. W jednym litrze uzdatnionej wody znajduje się około 10 mg magnezu oraz 66 mg wapnia – biopierwiastków odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu – wyjaśnia Prezes.

Czy woda jest badana?

Każdego dnia woda jest badana i przechodzi szereg testów, zapewniających o jej wyjątkowych właściwościach. „Opolanka” jest smaczną, zdrową, tanią i ekologiczną alternatywą dla butelkowanych wód źródlanych, napojów gazowanych i słodkich soków mówi Prezes Ireneusz Jaki.

Jakie działania są podejmowane z zakresu CSR?

W szkołach montujemy zdroje wodne (poidełka), prowadzimy zajęcia edukacyjne, organizujemy obchody Światowego Dnia Wody i inne wydarzenia o charakterze proekologicznymtłumaczy Prezes.

Za wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz wybitne zaangażowanie w życie kulturalne swojego regionu przedsiębiorstwo zostało nominowane do nagrody European Economic Award.

-Augustyna Szczepańczyk