3 kwietnia 2025

W świecie technologii drewna

Jednym z wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest Wydział Leśny i Technologii Drewna wraz z Katedrą Mechanicznej Technologii Drewna. Jej kierownikiem jest Pan prof. dr hab. inż. Radosław Mirski. W ramach działalności dydaktycznej katedra prowadzi zajęcia m.in. z przedmiotów takich jak tworzywa drewnopochodne w budownictwie, tworzywa drzewne, automatyka oraz elektrotechnika. Katedra jest również wyposażona w szereg kompleksowych laboratoriów, halę do wytwarzania różnego rodzaju tworzyw drzewnych wraz z możliwością badania ich właściwości oraz bogato wyposażoną stolarnię, aby studenci mogli w pełni wykonywać powierzone im zadania. Dodatkowo Katedra prowadzi szereg współprac naukowo-badawczych z podmiotami gospodarczymi oraz z ośrodkami krajowymi takimi jak: Centrum Technologii Drewna (Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny), Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w Czarnej Wodzie. Katedra współpracuje również na polu międzynarodowym z ośrodkami na terenie Słowacji i Ukrainy.

tomograf – służy do określania mikropęknięć w strukturze belek konstrukcyjnych oraz rozkładu materiałów niedrzewnych, a nawet drzewnych w strukturze płyt

Pan prof. dr hab. inż. Radosław Mirski, prócz kierowania katedrą prowadzi szereg różnych działań. Jednym z najbardziej istotnych dla rozwoju Katedry jest projekt pt. “Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym”. Głównym jego celem jest rozwój badań i prac w obszarze leśno-drzewnym, które będą prowadzić do znaczącego wzrostu naszego kraju na arenie międzynarodowej w tej dziedzinie. Dodatkowo dostarczy on innowacyjne rozwiązania w zakresie drzewnictwa, co pozwoli zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw w tej branży.

Do istotnych aspektów poruszanych w ramach realizowanego projektu należy zaliczyć:

modyfikację powierzchni roboczych narzędzi skrawających do maszynowej obróbki drewna twardymi powłokami przeciwzużyciowymi, opracowanymi w oparciu o nowoczesne próżniowo-plazmowe techniki obróbki powierzchni,

jakościowo-wymiarową analizę drewna okrągłego w kontekście racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i jego najlepszego wykorzystania w produkcji belek kompozytowych,

wykorzystanie produktów towarzyszących produkcji tartacznej w produkcji tworzyw płytowych,

opracowanie nowych, konstrukcyjnych elementów na bazie drewna litego.

Zespół Katedry Mechanicznej Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Do realizacji tak złożonego projektu powołano Konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechnika Koszalińska oraz Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego. Podczas realizacji projektu opracowano trzy nowe technologie, uzyskano już trzy patenty, łącznie dokonano aż dziewięciu zgłoszeń patentowych, a kolejne cztery są w przygotowaniu. Opublikowano ponadto 60 prac w indeksowanych czasopismach, a także wygłoszono ponad 30 referatów związanych z problematyką projektu. Realizowana tematyka badawcza przyczyniła się także do awansów naukowych. W trakcie realizacji projektu obroniono już dwa doktoraty z tej tematyki, a kolejny jest w trakcie realizacji; dwie osoby uzyskały stopień doktora habilitowanego, a dwa kolejne wnioski są w przygotowaniu. Niewątpliwie projekt przyczynia się także do awansów profesorskich. Należy założyć, że wszyscy kierownicy zadań badawczych w najbliższym czasie uzyskają tytuły profesorów.

Akcje tematyczne realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w odczuciu prof. Radosława Mirskiego, przyczyniają się istotnie nie tylko do rozwoju gospodarki, ale także do rozwoju nauki związanej z danym sektorem.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć Panu Profesorowi oraz całemu zespołowi dalszych sukcesów, pasji i chęci rozwoju. Z niecierpliwieniem czekamy na wyniki kolejnych badań.

Martyna Papiernik

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG, na podstawie umowy nr BIOSTRATEG3/344303/14/NCBR/2018.