2 kwietnia 2025

Spółdzielnia na medal

Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa należy do grona największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. Efektywnie zarządza 227 nieruchomościami na terenie miasta Zabrze, w których zamieszkuje około 30 000 lokatorów. W wywiadzie dla Panoramy Gospodarczej, o planach spółdzielni na najbliższe lata opowiada Pani Prezes Teresa Krzysztof.

Jakie inwestycje są planowane w spółdzielni na ten rok?

Poprawa efektywności energetycznej to priorytet. Przed nami kompleksowa modernizacja kotłowni własnej oraz kilkunastu węzłów na jednym z naszych osiedli. To duże i kosztowne inwestycje. Dlatego chcemy wyposażyć je w nowoczesne, energooszczędne urządzenia do produkcji ciepła i inteligentne systemy zarządzania energią. Ta innowacyjna technologia pozwoli na dobór optymalnych parametrów pracy węzłów cieplnych. Określić wielkość dopływu ciepła do budynków wg zapotrzebowania mieszkańców i warunków pogodowych. Działania te przełożą się na niższe rachunki, posłużą zapobieganiu marnotrawieniu energii, a tym samym zmniejszeniu emisji CO2.

Który z przeprowadzonych w ostatnim czasie projektów uważa Pani za najważniejszy i jaki będzie jego wpływ na życie mieszkańców?

Najważniejsze inwestycje to te, które optymalizują koszty dostawy mediów i ograniczą wielkość ich zużycia. Należą do nich kompleksowa termomodernizacja budynków wykonana przez naszą Spółdzielnię już w 99%. Wielu z tych inwestycji towarzyszyła likwidacja acekolu i zastąpienie go materiałami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Kolejne to wymiana oświetlenia w częściach wspólnych budynków na energooszczędne typu LED. Modernizujemy tzw. zbiorcze instalacje gazowe, by przejść na indywidualny, kontrolowany przez mieszkańców system rozliczania. Realizujemy II etap wymiany wodomierzy na urządzenia o wyższej klasie metrologicznej, z możliwością zdanego odczytu, co pozwoli na dokładniejszy pomiar i usprawni system rozliczania. Towarzyszy temu wymiana pionów wodno – kanalizacyjnych. Pilotażowo jeden z budynków wyposażyliśmy w instalację fotowoltaiczną. Produkujemy własny prąd.

Co stanowi największe wyzwanie w zarządzaniu spółdzielnią?

Wyzwań jest wiele. Jednak do każdej sprawy podchodzimy z tak samo dużym zaangażowaniem, niezależnie od jej wagi. Bieżąca obsługa i zarządzanie tyloma nieruchomościami, to duża odpowiedzialność. Chcemy zapewnić naszym mieszkańcom bezpieczeństwo użytkowania, prawne i ekonomiczne. Gospodarka remontowa pochłania rocznie około 20 milionów złotych. Jesteśmy zdeterminowani, by wybierać rzetelne firmy przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji. Ważne jest, aby spółdzielnia posiadała także własne wykwalifikowane służby, które są dostępne od razu, na miejscu. Wiele spółdzielni swego czasu rezygnowało z zakładów remontowo-budowlanych. Nasza tego nie uczyniła, dzięki temu interwencje możemy podejmować błyskawicznie.

Jaka jest wizja spółdzielni za 10 lat ?

Na pewno chcemy powiększać nasze zasoby i zainwestować w budownictwo mieszkaniowe. Myślę, że będzie to krótsza perspektywa niż 10 lat. Jednym z podstawowych celów spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych osób w niej zrzeszonych. Należy pamiętać o tym, że spółdzielnie nie czerpią zysku a lokale spółdzielcze są dużo tańsze niż te od deweloperów.

Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa została nominowana do nagrody gospodarczej „Laur Spółdzielczości” przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. To honorowe wyróżnienie za wspierania inicjatyw i przedsięwzięć służących rozwojowi ruchu spółdzielczego oraz rozpowszechnianie idei spółdzielczej, tworzenie klimatu i warunków sprzyjających umacnianiu i dalszemu rozwojowi spółdzielczej formy gospodarowania. Wyróżnienie otrzymują najprężniej rozwijające się i najlepiej zarządzane spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce.

Martyna Papiernik