Rynek nieruchomości – panel dyskusyjny przy Forum Rozwoju Biznesu

Podczas tegorocznej edycji Forum Rozwoju Biznesu – ogólnopolskiego wydarzenia biznesowego, które odbyło się 6 marca 2019r. w Katowicach, pierwszym panelem dyskusyjnym była Polska branża nieruchomości.
Bardzo dobra koniunktura w budownictwie mieszkaniowym trwa już od 2015r. Dzięki temu mamy do czynienia z systematycznym wzrostem liczby nowych lokali mieszkalnych oddawanych do użytkowania. W 2018 r. padł kolejny rekord liczby gotowych mieszkań. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok zakończy się jeszcze większą liczbą lokali i domów oddanych do użytkowania.

Jakie mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem wśród Polaków?
Zbigniew Kowalik współwłaściciel firmy Wako z Krakowa przedstawił jakie mieszkania najbardziej interesują krakowiaków. Dzięki 30-letniemu stażu na rynku, w tym będąc 15 lat deweloperem ma spory bagaż doświadczeń. Podzielił on swoich klientów na grupy: pierwsza z nich musi bardzo szybko kupić lokal mieszkalny, ze względu na pewne losowe okoliczności życiowe, druga grupa, to ludzie, którzy mają już mieszkanie, ale szukają czegoś lepszego. Są także klienci, którzy szukają czegoś z najwyższej półki, bez względu na finanse, w bardzo dobrej lokalizacji.
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” z Warszawy Zbigniew Gaca-Richter zauważył, że dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o powierzchni 70-80m2 i powyżej 110m2. Planuje on do 2022r. wybudować 550 lokali mieszkalnych. Jego ostatnia inwestycja „Lazurowe ogrody” która liczy 220 mieszkań i ponad 350 miejsc postojowych to kolejny sukces, wszystkie mieszkania zostały niemal natychmiast sprzedane. Spółdzielnia uzyskane nadwyżki finansowe, które uzyskuje po skończonej inwestycji przeznacza na rewitalizację starych zasobów.

W zastępstwie za Panią Prezes Krystynę Piasecką była Kierownik mieszkaniowego biura mieszkalnictwa Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pani Hanna Zaborowska, która od ponad 30 lat funkcjonuję w branży zaobserwowała, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w ścisłym centrum miasta. KSM to jedna z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i niedawno obchodziła jubileusz 60-lecia. Jedną ze zrealizowanych inwestycji jest „Rekreacyjna Dolina”, która cieszy się sporym powodzeniem, ze względu na swoją lokalizację – w bliskim sąsiedztwie stawów.
Nowo zakończona inwestycja to budowa 4-kondygnacyjnego budynku przy ul. Domeyki. Jest to 20 mieszkań w technologii tradycyjnej, z windą, centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą z własną kotłownią gazową. Powierzchnia lokali waha się od ok. 40m2 do 114m2. Mieszkania w bardzo wysokim standardzie wykonania, można je nabyć w stanie deweloperskim lub na życzenie klienta wykonane „pod klucz”. Dużym atutem tej inwestycji jest bliskość lasu.
Ceny mieszkań w Tychach nie różnią się od mieszkań w Katowicach – mówiła Prezes Tyskiego Towarzystwa Budowniczego Daria Szczepańska. Najbardziej cieszą się mieszkania 2-pokojowe, Polacy potrzebują bardzo różnych form mieszkań, nie tylko własnościowych, ale także mieszkań na wynajem. 2 mln Polskich rodzin nie stać na kredyt, a głód mieszkaniowy jest. TBSy wychodzą na przeciw tym potrzebom.
Brakuje mieszkań na wynajem a zapotrzebowanie jest bardzo duże. Wcześniejsze wypowiedzi pozwoliły zatem stwierdzić, że Polacy poszukują bardzo różnych lokali mieszkalnych: ze względu na metraż, standard i formę prawną – mówił Krzysztof Skrzymowski prezes Spółdzielnia MGSM „Perspektywa” z Rudy Śląskiej. Spółdzielnia ta funkcjonuje już od 24 lat, przejęła zasoby mieszkaniowe po 4 kopalniach. Ukończyli niedawno swoją pierwszą inwestycję liczącą 14 mieszkań. Pan Krzysztof Skrzymowski zauważył dwie motywacje nabywania lokali mieszkalnych: pierwsza to zaspakajanie potrzeb własnych, a druga to inwestycje. Mieszkania zakupione jako inwestycja pójdą na wynajem, odpowiadając częściowo na to zapotrzebowanie, ale nie wolno zapominać, że gospodarka mieszkaniowa jest przede wszystkim zadaniem gminy!
Pomimo, iż zapotrzebowanie na mieszkania jest duże, to inwestorzy spotykają pewne wyzwania na swojej drodze. Bariery stawiają konserwatorzy zabytków, inwestor musi dopasować się do stawianych wymogów, a jednocześnie pozostać konkurencyjnym.
Proces przygotowania inwestycji i uzyskanie pozwolenia na budowę w interesującym miejscu trwa nawet 5 lat! – mówił Zbigniew Kowalik.
Na rynku Warszawskim to jest droga przez mękę, nie ma miejscowych planów zagospodarowania terenu – mówił prezes Gaca-Richter – proces przygotowania inwestycji trwa nawet 3 lata, na decyzję środowiskową czeka się półtora roku! Wymagania proceduralne są ogromne, a rozwiązania projektowe nie mogą być rozwiązaniami standardowymi.

Sytuacja jest z goła odmienna na Śląsku, Tyski TBS nie napotyka takich problemów – mówiła Daria Szczepańska- wyzwania stawiamy sobie sami, podejmując się przebudowy na cele mieszkaniowe starej szkoły z 1829r. Czasem wyzwaniem jest działka o nietypowym kształcie.
Ten sam pogląd potwierdza prezes MGSM „Perspektywa” z Rudy Śląskiej. Pomimo, iż prawo budowlane, z każdą nowelizacją, której celem jest uproszczenie procedur, rodzi odczucia zupełnie odwrotne, ale procedury od zaczęcia projektowania do pozwolenia na budowę trwają o wiele krócej, około 15-16 miesięcy, chociaż też wymagają zatwierdzenia przez konserwatora budynków – jak sam mówi.
Podczas debaty został podjęty temat programu „mieszkania plus”, niestety paneliści nie podchodzą do niego optymistycznie, wspólnie doszli do konsensusu, że program wymaga rewizji, a problem leży m.in. w finansowaniu i lokalizacji, która wiaże się z koniecznością rewitalizacji tych terenów, a to niesie duże koszty. Niejednokrotnie przekazywane są tereny, których nikt nie chce. Przyszli lokatorzy obawiają się wysokich czynszów. Duyskusja dotyczyła także nowoczesnego zarządzania nieruchomościami i wymagań stawianych przez klienta. Sprawne zarządzanie i szybkie reagowanie to bardzo istotna kwestia, dzięki temu buduje się markę XXI wieku.
Reasumując, skala potrzeb jest duża, budownictwo będzie się rozwijać, inwestowanie w mieszkania przynosi wymierne korzyści. Zagrożenia dla wykonawców to przede wszystkim skokowe, nieprzewidywalne ceny materiałów budowlanych. Problemy z wykonawcami i brakiem pracowników budowlanych.
-Augustyna Szczepańczyk