18 kwietnia 2024

Polski opatrunek hydrożelowy NanoLekGel innowacją w leczeniu łuszczycy

Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs, absolwentka WIiTCh Politechniki Krakowskiej, realizuje projekt LIDER/41/0146/L-9/17/NCBR/2018 w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego rezultat może wspomóc leczenie miejscowe łuszczycy (nanolekgel.pk.edu.pl)

Na jakim etapie jest projekt?

Został zakończony pierwszy etap projektu, w którym opracowano bazowy skład kompozycji materiałów hydrożelowych oraz zoptymalizowano parametry ich otrzymywania (P.432720), tak aby uzyskać transparentną matrycę stanowiącą wyjściowy układ do dalszych modyfikacji. Pierwsze próby oznaczenia cytotoksyczności na liniach komórkowych wskazują na pozytywne rezultaty, co jest kluczowe w kontekście dalszych prac wdrożeniowych. Badania nad uwalnianiem substancji czynnych z matrycy wykazały, że mogą być one dostarczane w sposób pulsacyjny. Obecnie trwają prace nad układem nanonośnik-lek (NanoLek) oraz bio-hybrydowymi materiałami hydrożelowymi (NanoLekGel).

Co świadczy o innowacyjności tego projektu?

Proponowane rozwiązanie – bio-hybrydowy opatrunek hydrożelowy stanowi innowacyjność produktową i nie jest dostępne w sprzedaży. Poza tym wyróżnia się na tle innych podobnych materiałów, ponieważ łączy działanie standardowych maści stosowanych w leczeniu miejscowym łuszczycy z nowoczesną formą interaktywnej matrycy polimerowej. Podwójny system uwalniania substancji czynnej umożliwi jej kontrolowane dostarczanie, co zmniejszy częstość aplikacji i obniży koszty leczenia.

Jest Pani kobietą sukcesu, ma wiele nagród i wyróżnień na swoim koncie. Jak udaje się Pani łączyć życie zawodowe z prywatnym?

W życiu należy robić to, co jest naszą pasją i sprawia nam radość. Nie ukrywam, że trudno jest połączyć życie zawodowe z prywatnym, zwłaszcza kiedy ma się rodzinę i dzieci. Jednak jest to kwestia dobrej organizacji, wytrwałości i samodyscypliny. Oczywiście bez wsparcia najbliższych, nie byłoby to możliwe. Także do nich kieruję ogromne podziękowania.

-Augustyna Szczepańczyk