Polska początkiem rewolucji w wytwarzaniu oprogramowania?

Tak i to już niedługo może być faktem! Pomimo wielu ciekawych Startup’ów technologicznych powstających w naszym kraju, rzadko dotykają one obszaru informatyki narzędziowej, zdominowanej przez amerykańskie koncerny IT. Założyciele SdNcenter Sp. z o.o. – Łukasz i Przemysław Ładyńscy postanowili zaryzykować i podjąć to wyzwanie. Zespół ten skupia swoje działania na rozwoju i dostarczaniu wysokiej jakości narzędzia w obszarze integracji języków programowania.
Firma SdNcenter istnieje na rynku wytwarzania oprogramowania od 2006 roku, głównymi obszarami jej działania są rozwój i sprzedaż własnego unikalnego rozwiązania – Javonet oraz usługi Software House.
Sdncenter od kilku lat rozwija między innymi platformę telemedycyny pozwalającą na zbieranie, analizowanie i zdalną wymianę informacji między lekarzami oraz pacjentami w dziedzinie diabetologii. Projekt rozwijany jest we współpracy z jedną z największych korporacji farmaceutycznych – Ascensia Diabetes Care stanowiąc jej główny element oferty w zakresie usług cyfrowych. Jest to flagowy projekt i produkt SdNcenter w Europie, USA i Azji. W portfolio firmy znajduje się także kilka innych projektów z dziedziny Healthcare, Fintech, a także rozwiązania dla rynku energii wspierające wydobycie gazu z łupków przy wykorzystaniu AI. Robimy rzeczy trudne, globalne i bardzo spersonalizowane, których nie podejmuje się większość Software House’ów – podkreśla CEO Łukasz Ładyński.
Projekt, którym firma chce zrewolucjonizować świat to Javonet. Rozumiejąc jak bardzo efektywność wytwarzania oprogramowania i wydajność programistów wpływa na wszystkie aspekty naszego życia, SdNcenter opracowuje innowacyjne narzędzie wspierająca bezpośrednio ich pracę.
Dzisiaj, na świecie powstaje 95 miliardów linii kodu rocznie, w ponad 20 różnych językach programowania. Dla każdego z istniejących języków programowania powstają liczne rozwiązania i moduły, używane przez programistów w każdym projekcie. Wykorzystywanie ich z technologii innej niż ta, której są dedykowane, jest albo niemożliwe, albo wymaga wiele pracy i czasu.
SdNcenter cele ma ambitne, ponieważ planują dokonać rewolucji w koncepcji integracji oprogramowania na świecie i połączyć wszystkie te technologie, tak aby każda z nich miała dostęp do dowolnych modułów z innej technologii. Usuwając wszelkie bariery między tym co tworzą programiści w różnych językach programowania, to tak jakby usunąć granice językowe na świecie.
Produkt Javonet jest obecny na rynku od 2013 roku, już w pierwszych miesiącach istnienia, w fazie MVP, pozyskał dużych klientów np.: Premier Bankcard z USA czy gigant paliwowy Total, kolejne miesiące i lata to także nowe zastosowania produktu w dziedzinach takich jak produkcja, branża zbrojeniowa, medyczna itp. Rozwój Javonet kontynuowany jest nieprzerwanie. W ostatnich miesiącach zakończył się projekt badawczo rozwojowy, współfinansowany przez NCBiR o wartości 2,5 mln PLN, który umożliwi integrację wszystkich wiodących języków programowania w sposób łatwy, szybki i przyjazny programistom.
Będzie to prawdziwy kamień milowy. To co robimy, to narzędzie, które spowoduje, że programiści z całego świata będą mogli swobodnie i szybko wykorzystywać dowolne rozwiązania wydajnie wiążąc różne technologie (języki programowania) w swoich projektach – mówi CTO Przemysław Ładyński.
Dla kogo?
Technologia integracji Javonet ma służyć każdemu programiście i każdemu zespołowi IT na świecie. Natomiast swoje usługi SdNcenter sp. z o.o. kieruje do wielu obszarów biznesu, w tym branży medycznej i na niej się w dużej mierze skupia, ponieważ ich doświadczenie oraz kompetencje świetnie się tam sprawdzają. Niemniej jednak, jak deklaruje zarząd firmy, są w stanie tworzyć produkty dla dowolnej branży. To co ich cechuje, to fakt, iż dostarczają usługi w formule Managed Service, czyli klient musi mieć tak naprawdę tylko pomysł i potrzebę – resztą zajmą się wykwalifikowani specjaliści firmy.
SdNcenter Sp. z o.o. za swoje pionierskie projekty, nieszablonowe myślenie oraz globalne działania została nagrodzona European Economic Award przyznaną z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki. Nie pozostaje nic innego jak życzyć dalszych sukcesów oraz rozwoju.
Martyna Papiernik