26 stycznia 2022

Ocalić planetę

Na enklawie zdobytego przez lata doświadczenia zawsze starają się tworzyć usługi skrojone na miarę oczekiwań kontrahenta. Intereko Energia wyprzedza trendy rynku tworząc własną rzeczywistość. Wywiad z Prezesem Jarosławem Grobelnym.

 

Intereko Energia to firma, która świadczy specjalistyczne usługi w zakresie gospodarki odpadami poprodukcyjnymi i przemysłowymi. Wyróżnia ich nie tylko wysoki poziom obsługi czy innowacyjność, ale także świetna komunikacja. Dzięki doskonałemu zapleczu technicznemu działają na terenie całego kraju. Intereko Energia to nowocześnie zarządzana spółka na czele której stoi Prezes Jarosław Grobelny. To pełen pasji profesjonalista, który jest odpowiedzialny nie tylko za siebie i swój zespół, ale także za całą planetę.

Człowiek, który zarządza firmą propagującą i wdrażającą zrównoważony rozwój w aspekcie gospodarki odpadami to nie lada wyzwanie. Jak wygląda Pana dzień pracy?

Dla mnie bardzo ważne są relacje interpersonalne, dlatego każdy dzień jest wypełniony spotkaniami z obecnymi i potencjalnymi partnerami biznesowymi. Daje mi to możliwość precyzyjnego określenia naszych wzajemnych oczekiwań. Zdarzają się też jednak dni, kiedy potrzebuję ciszy i spokoju – to wtedy w mojej głowie powstają nowe, innowacyjne pomysły, dotyczące działań, których celem jest posprzątanie naszej planety.

Czym objawia się zrównoważony rozwój w firmie Intereko Energia?

Przede wszystkim chcemy stworzyć lepszy świat! Tworzymy systemy gospodarki odpadami, jednocześnie realizując cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ. Nasze działania pozwalają maksymalnie zbliżać się do założeń gospodarki cyrkularnej, w której każdy odpad zmienia się w potencjalny surowiec, wykorzystywany w kolejnych procesach. Gospodarka obiegu zamkniętego jest bardzo ważna, ponieważ pozwala w znaczący sposób ograniczyć zużywanie zasobów naturalnych oraz produkcje odpadów.

Intereko Energia nieustannie się rozwija, jak widzi Pan firmę za 10 lat?

Na ten moment skupiamy się na poszerzaniu sieci naszych kontaktów o partnerów zza granicy. Rozpoczęliśmy ekspansję na rynki afrykańskie i bliskowschodnie – chcemy być obecni wszędzie tam, gdzie możemy realnie wpłynąć na środowisko. Pozyskiwanie kontrahentów zagranicznych pomaga rozszerzyć działalność firmy, poprawia pozycję konkurencyjną firmy na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym.

Firma została uhonorowana nagrodą European Economic Award, czy to powód do dumy?

Nagroda European Economic Award to dla nas duże wyróżnienie i potwierdzenie, że to co robimy zostało docenione. Nagrody to dla nas dodatkowa motywacja do dalszej pracy, a co za tym idzie impuls do tworzenia nowych rozwiązań związanych ze zrównoważoną gospodarką odpadami.

Jak idzie realizacja projektu “Posprzątać Malediwy”?

Dzięki współpracy z UNASDG (UN Alliance for Sustainable Development Goals) cały projekt „Posprzątać Malediwy” będzie znacznie poszerzony. Wcześniej miała to być tylko jedna wyspa, teraz projekt obejmie cały kraj! Aktualnie jesteśmy na etapie lokowania biura dla przedstawicieli UNASDG, dzięki temu niebawem zaczniemy intensywnie sprzątać rajskie Malediwy.

Nad czym obecnie Państwo pracują?

Tak jak wcześniej wspomniałem, w ostatnim czasie zostaliśmy partnerem technicznym dla UNASDG w celu realizacji projektów na terenie m.in. państw afrykańskich i bliskowschodnich. Dzięki tej współpracy możemy tworzyć całościowe systemy gospodarki odpadami, które pozwalają realizować 17 celów zrównoważonego rozwoju. Obecnie skupiamy się na projektach w Libii i Wietnamie. Mam nadzieję, że w perspektywie kilku lat będziemy mogli stwierdzić, że dzięki nam świat stał się lepszym miejscem do życia!

-Augustyna Szczepańczyk