18 kwietnia 2024

Nie ma rozwoju bez innowacji!

Dzięki swojej pracy i pasji oraz pełnemu zaangażowaniu w realizowane projekty naukowiec zdobywa kolejne wyróżnienia. Dr inż. Jadwiga Kamińska tym razem może poszczycić się szczególnym wyróżnieniem – tytułem Ambasadora Innowacyjności!

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny jest instytutem specjalizującym się w technologiach kształtowania materiałów począwszy od technologii odlewania stopów żelaza, kobaltu, niklu i metali nieżelaznych, przez technologie przyrostowe, w tym SLS, SLM (druk 3D), po spiekanie SPS, HP-HT, technologie obróbki skrawaniem, ściernej i erozyjnej. Posiada bogate doświadczenie w zakresie inżynierii materiałowej, metrologii technicznej, montażu i automatyzacji procesów wytwarzania. Prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, wdrożeniowe, wykonuje prototypowe narzędzia i urządzenia, a także usługi badawcze, metrologiczne i technologiczne. Realizuje nietuzinkowe projekty zarówno krajowe, jak i europejskie.

Jadwiga Kamińska kieruje dużym projektem pt.: „Opracowanie i wdrożenie produkcji proekologicznych żywic furfurylowych” w konsorcjum z Grupą Azoty Jednostką Ratownictwa Chemicznego oraz firmą PREC-ODLEW Sp. z o.o. Projekt jest na zaawansowanym etapie realizacji. Udało się uzyskać założone w projekcie produkty, czyli żywicę furfurylową o niskiej zawartości formaldehydu poniżej 0,1% oraz drugą, o niskiej zawartości wolnego alkoholu furfurylowego poniżej 25%. Wszystkie parametry są zgodne z wcześniejszymi założeniami projektowymi. Zostało już tylko przełożenie produkcji na skalę przemysłową. Projekt kończy się w marcu 2022 r. Badaczka nie przewiduje żadnych opóźnień.

Zapytana o to, jakie cechy charakteru powinny wyróżniać naukowca, Jadwiga Kamińska odpowiada:

,,Każdego naukowca powinna charakteryzować ciekawość, sumienność, rzetelność i optymizm. Nawet w przypadku częściowego niepowodzenia badań nie powinien poddawać się, tylko szukać rozwiązania, więc liczy się determinacja w dążeniu do celu i siła charakteru, zapał do poszukiwania nowych ścieżek w nauce, ale przede wszystkim dążenie do własnego rozwoju, a niejako ,,przy okazji’’ także jednostki, w której się pracuje.’’

Z radością informujemy, że dr inż. Jadwiga Kamińska z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego została uhonorowana tytułem Ambasadora Innowacyjności przyznanym przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki. Wyróżnienie zostało przyznane za zasługi i wybitne zaangażowanie w liczne projekty mające na celu ochronę środowiska i poprawę jakości życia.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego, które planowane jest na 22 lipca 2021 r.

-Augustyna Szczepańczyk