10 września 2024

MIASTO OGRÓD W INNOWACYJNYM WYDANIU

To nie tylko podwarszawska sypialnia marzeń, ale też jedno z bardziej inteligentnych miast w województwie mazowieckim i w kraju. Rozwiązania smart city, które konsekwentnie od kilku lat są wprowadzane w Podkowie Leśnej sprawiają, że mieszkańcom żyje się coraz bardziej komfortowo, a odwiedzający ten zakątek mogą tylko pozazdrościć wielu innowacyjnych rozwiązań. Więcej o tym malowniczym i ekologicznym miejscu do życia, a także o tym, jak nowocześnie jest zarządzane mówi Artur Tusiński – burmistrz Podkowy Leśnej.

Co decyduje o potencjale Podkowy Leśnej? Dlaczego i dla kogo to miasto jest atrakcyjne?

Jest to przede wszystkim miasto atrakcyjne dla mieszkańców, ze względu na jakość życia. Począwszy od przestrzeni publicznej, przez infrastrukturę po usługi publiczne. Może nie wszystko jest jeszcze na takim poziomie jakbyśmy oczekiwali, ale dążymy do tego, aby tak było. Potencjał Podkowy Leśnej z kolei, stanowi połączenie kreatywności, możliwości i decyzyjności. Są to decyzje, które często wybiegają poza utarte kanony.

O kreatywności zapewne decydują rozwiązania smart city wdrażane w mieście. Jakie z nich zostały już wprowadzone, a które pojawią się jeszcze w najbliższej przyszłości?

Podkowa Leśna została założona 90 lat temu w ramach idei Ebenezera Howarda jako miasto ogród, tyle że nie w pełnej formie, bo bez części przemysłowej. Czyli miasto nie miało być w pełni wystarczalne, ale powinno skupiać się na wygodzie życia. Dzisiaj staramy się, wykorzystując nasz mały budżet, mały urząd i mały zasób ludzki, w taki sposób sterować i moderować tymi usługami publicznymi, żeby były one przyjazne dla mieszkańców i jednocześnie zawsze pod ręką. Są to takie rozwiązania, jak wodomierze, z pełni zdalnym odczytem, ale też budowanie systemu, który potrafi powiadomić jak najszybciej mieszkańca o awarii, która jest u niego w domu. System wykorzystywany będzie do kontroli wywozu koszy miejskich, do tego stopnia, że informuje czy kosz jest przepełniony, czy nastąpił już wywóz odpadów trafiać będą bezpośrednio do odpowiedzialnych za ten zakres urzędników. Oprócz tego funkcjonuje nowoczesny monitoring, wyposażony w funkcję odczytu tablic rejestracyjnych oraz odczytu tego, czy dane miejsce parkingowej jest wolne lub zajęte. Każdy zainteresowany mieszkaniec Podkowy Leśnej może skorzystać z sieci światłowodowej, co otwiera bardzo duże możliwości przy tworzeniu społeczeństwa postindustrialnego. Dzięki światłowodom, miasto zyskuje także realne oszczędności, np. poprzez automatykę sterującą pompowniami i oświetleniem ledowym, ale także kilkukrotnie redukują koszty usług teleinformatycznych, które na początku tej kadencji miasto ponosiło. Moim zamierzeniem było, żeby każdy taki krok w przyszłość przynosił wymierne korzyści finansowe, żeby za zaoszczędzone pieniądze albo coś zrestrukturyzować, wyremontować lub zbudować coś nowego, co będzie służyć mieszkańcom przez najbliższe lata.

Jakie kluczowe inwestycje są w mieście realizowane i w jaki sposób wpłyną one na komfort życia mieszkańców?

Jesteśmy na takim etapie, że nie musimy już walczyć tak jak inne samorządy o nowoczesną sieć wodnokanalizacyjną , czy podłączenie do sieci gazowej. Już to wszystko mamy. Mamy jednak zaległości infrastrukturalne jeśli chodzi o drogi – i to są nasze główne wysiłki projektowe i inwestycyjne. Skupiamy się też bardzo na rewitalizacji parku, który był wydzieloną częścią w środku miasta. Przed wojną cała społeczność wybudowała tam własnymi siłami tak zwany Pałacyk Kasyno, był to pałacyk sportowy, służący animacji. Chcemy zrewitalizować cały ten park wraz ze stawem, w taki sposób, żeby był on dostępny przez cały czas dla mieszkańców. Kończymy już budowę ścieżek rowerowych, które będą wyposażone w urządzenia do ćwiczeń dla tych, którzy będą sobie chcieli na trasie zrobić przerwę. Na końcu jednej z tych ścieżek powstaje budynek miejski, w którym będzie archiwum, ale jego projekt jest tak sprytnie zaprojektowany, że mam nadzieję, iż uda się tam otworzyć kino letnie na dachu. Zorganizujemy też wirtualną wypożyczalnię rowerów, tak, żeby wprowadzić nietradycyjny rower. Zamiast odbierać go i zostawiać w stacji dokującej, będzie go można wypożyczać, otworzyć i zostawiać w każdej części miasta. Wszystko za pomocą specjalnej aplikacji i wyposażenia rowerów w lokalizatory. Skupiamy się także na projektowaniu nowych obiektów kubaturowych. Zaczynamy od przedszkola w technologii pasywnej. Dlatego, że przywiązanie do życia w czystym środowisku oraz zamiłowanie do ekologii jest w Podkowie Leśnej bardzo istotne. Również budynki administracyjne będą budynkami zbliżonymi do pasywnych a na pewno będą dużo bardziej energooszczędne.

Rozmawiał Artur Langer