31 marca 2025

Kobieta na szczycie

Od wieków panuje stereotyp, że kobieta powinna być strażniczką domowego ogniska, na szczęście coraz częściej kobiety pokazują i udowadniają światu, że wcale tak nie jest. O tym, jak sprawnie zarządzać i realizować się zawodowo opowiedziała Pani Kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Teresa Bogacka.

Historia i Misja Uczelni

W 2000 roku fundacja „OIC Poland” otrzymała zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej i Szkolnictwa na prowadzenie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Powstanie WSEI było kolejnym krokiem i celem na drodze zawodowej Pani Teresy Bogackiej. Założeniem Pani Kanclerz było to, aby w ciągu 10 lat stworzyć uczelnię stabilną, rozpoznawalną, ale przede wszystkim taką, aby student kończący kształcenie na WSEI z powodzeniem i bez problemu odnalazł swoje miejsce na rynku pracy. Niedawno Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji obchodziła 20-lecie swojego istnienia. Dzięki ciężkiej pracy wielu osób, dyscypliny, wytrwałości w dążeniu do celów i stawianiu sobie wciąż nowych wyzwań oraz konsekwencji w ich realizacji WSEI może poszczycić się dzisiaj wieloma sukcesami, a jej dorobek można ocenić jako niezwykle imponujący. Dbają o to, aby dyplom Uczelni był dokumentem wiarygodnym dla pracodawców, potwierdzającym znakomite przygotowanie do podjęcia pracy zawodowej. To co udało się osiągnąć w ciągu tych dwóch dekad to bardzo dobre, nowoczesne laboratoria oraz ponad 20 kierunków kształcenia. Wyspecjalizowana kadra nauczająca o najwyższych kwalifikacjach i sprawna administracja sprawiają, że Uczelnia kształci na bardzo wysokim poziomie, a przyszli studenci chętnie aplikują, aby zdobywać wiedzę w Lublinie. Wyróżnia ich jakość kształcenia, programy przygotowane pod potrzeby rynku pracy, ale przede wszystkim podejście do studenta, który jest traktowany po partnersku i ta wartość jest pielęgnowana od samego początku. Uczelnia skutecznie pozyskuje fundusze zewnętrzne. Korzysta z nich w szerokim zakresie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Pani Kanclerz od wielu lat udaje się pozyskiwać środki na realizację wielu celów. Dzięki funduszom zewnętrznym kilkanaście kierunków kształcenia jest w 100% finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczelnia realizuje również projekty finansowane z EFS. Są to projekty związane z restrukturyzacją uczelni, podnoszeniem kompetencji pracowników czy też wspomaganiem szkół średnich i niższego szczebla (WSEI w Lublinie prowadzi dwa licea, w tym Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego).

 

Plany i Rozwój

Priorytetem dla Uczelni na najbliższy czas jest dobra realizacja, wysoka jakość prowadzonych zajęć – mówi Pani Kanclerz Teresa Bogacka. Uczelnia przygotowuje się również do przekształcenia się w Akademię, co jest naturalną koleją rzeczy, zważając na chęć rozwoju i wyznaczanie kolejnych celów jakie stawia Pani Kanclerz, aby w przyszłości WSEI była jedną z najlepszych Uczelni niepublicznych w kraju oraz żeby była na tyle ustabilizowana, by żadne zmiany na rynku edukacyjnym czy gospodarczym nie wpłynęły na jej funkcjonowanie. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji z powodzeniem od dziesięciu lat realizuje konkurs „Szkoła Innowacji”, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Konkurs jest o tyle interesujący, bo nagradza nauczycieli, dyrektorów i przede wszystkim uczniów oraz różne projekty. Szkoły mają okazję zaprezentowania swoich największych osiągnięć. Jest wiele rankingów, konkursów dla szkół w skali kraju, ale my pokazujemy i nagradzamy indywidualne dorobki nauczycieli, uczniów i szkoły chętnie zgłaszają się do konkursu – mówi Pani Kanclerz.

Uczelnia w ostatnim czasie podjęła też współpracę ze służbami specjalnymi z regionu. Wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie, II Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej, Oddziałem Żandarmerii Wojskowej w Lublinie oraz Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej utworzono Akademickie Centrum Wsparcia Bezpieczeństwa Publicznego i wspólnie będą realizować założone projekty i programy, ponieważ te jednostki potrzebują nowatorskich rozwiązań.

Współpraca z biznesem

Jednym z największych atutów Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji jest mocne powiązanie nauki z praktyką gospodarczą. Od samego początku istnienia Uczelni był to priorytet. Programy kształcenia odpowiadają potrzebom pracodawców. Poprzez współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami administracji publicznej i innymi firmami efektywnie analizują potrzeby pracodawców. Na podkreślenie zasługuje także ścisła współpraca z partnerami strategicznymi, którzy umożliwiają realizację praktyk zawodowych oraz staży, a także zasilają kadrę naukową.

 

Recepta na sukces

Jaka jest idealna recepta na sukces? Jasno określić cel, wizję, skutecznie dążyć do jej realizacji krok po kroku – nie można iść na skróty. Należy też przy tym pozostać przede wszystkim odpowiedzialnym i zachować etykę pracy – mówi Pani Kanclerz Teresa Bogacka. Takie działania przynoszą efekty, ponieważ Uczelnia na przestrzeni ponad dwóch dekad otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie otrzymała nominację do nagrody CHAMPION BIZNESU” przyznanej z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki za wybieganie myślą w przyszłość oraz nowoczesny sposób zarządzania. Nie pozostaje nic innego jak życzyć Pani Kanclerz dalszych sukcesów, rozwoju i jak największej ilości studentów.

Martyna Papiernik