3 kwietnia 2025

Gwarancja jakości szkoleń

Ponadregionalne Konsorcjum Szkoleniowo-Egzaminacyjne znalazło się w gronie firm nominowanych z ramienia Europejskiego Ośrodka Rozwoju Gospodarki do nagrody gospodarczej Champion Biznesu. Celem konkursu jest wyróżnienie podmiotów za wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania.

Rozmowa z Antonim Cichockim, właścicielem Ponadregionalnego Konsorcjum Szkoleniowo-Egzaminacyjnego.

Państwa firma posiada szeroką ofertę skierowaną do wielu odbiorców. Jak wyglądały początki firmy?

Początki działalności sięgają 2011 roku, gdzie w wyniku wspólnego porozumienia doświadczonych firm szkoleniowo-doradczych powstało Konsorcjum. W wieku 47 lat przeszedłem na emeryturę i zakończyłem swoją aktywność zawodową w placówkach edukacyjnych. W tym okresie objąłem stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego, a także sprawowałem funkcję ekspercką i reprezentatywną Sejmiku. Kolejnym etapem było stworzenie Centrum Edukacyjnego i pierwsza realizacja szkoleń dla Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Sukcesem jest niewątpliwie utworzenie jednego z największych oddziałów Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Polsce. W chwili obecnej Konsorcjum jest czołową firmą szkoleniową w naszym kraju i Europie pod względem ilości zrealizowanych egzaminów ECDL.

Kto jest dla Państwa główną grupą docelową?

Szkolenia prowadzone przez Konsorcjum są przeznaczone do szerokiego grona odbiorców. Głównie działania ukierunkowane są na prowadzenie szkoleń i warsztatów dla administracji publicznej, sektora BHP oraz edukacji, a także działań merytorycznych z dydaktyki czy nauki prowadzenia szkoleń online dla wykładowców i trenerów. Prowadzone są również zajęcia dla urzędników, samorządowców, księgowych oraz z zakresu komunikacji interpersonalnej czy grafiki komputerowej. Zbliżamy się również do finalizacji szkoleń w programie „Cyfrowy Senior”. W chwili obecnej jesteśmy na etapie realizacji konferencji podsumowujących w regionach. W kwietniu br. zakończyliśmy realizację szkoleń dla osób 50+ w projekcie „Szansa”, który obejmował cztery województwa. Dla regionu podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przygotowaliśmy projekt „Chwytaj Szansę”, natomiast dla lubelskiego i mazowieckiego – Aktywni po pięćdziesiątce. Ponadto aktualnie realizujemy szkolenia online – „Edukacja włączająca” oraz „Szkolenie na odległość” – jest to ministerialny projekt, który dotyczy wsparcia nauczycieli w kształceniu realizować na odległość.

Co wyróżnia Pana firmę na rynku szkoleń, co czyni ją atrakcyjną wobec tak dużej konkurencji?

Przede wszystkim kładziemy duży nacisk na autentyczność i elastyczne podejście do klienta. Jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i pomysły. Cechuje nas ogromne doświadczenie i energia do ciężkiej pracy, którą się dzielimy. Naszym głównym mottem jest ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji klientów. Realizowane przez Konsorcjum zajęcia prowadzimy w taki sposób, aby w pełni zrealizować wszystkie cele, które postawił przed nami klient. Zależy nam, aby przekazana przez nas wiedza i umiejętności były rozpowszechniane w trakcie szkoleń w najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób.

Jak ocenia Pan obecnie sytuację branży szkoleniowej w Polsce i na świecie?

Duża ilość firm z branży szkoleniowej nie jest wykwalifikowana do prowadzeń zajęć online. Realizacja szkoleń stacjonarnych w znaczny sposób różni się od tych, które są prowadzone internetowo. Priorytetem jest doprecyzowanie merytoryczne usługi. Koniecznym elementem jest również synchronizacja komunikatorów, które emitują realną współpracę. Wiele podmiotów zwraca się do mnie w tej kwestii o pomoc. Już w początkowym okresie pandemii zaczęliśmy prowadzić bardzo dużą ilość szkoleń edukacyjnych dla uczniów i studentów. Jest coraz więcej firm w tej branży, w kraju i na świecie, i twierdzę, że zapotrzebowanie na szkolenia jest i będzie co raz to większe.

Proszę podkreślić Państwa największe osiągnięcia. Jak kształtują się plany na najbliższe lata?

Naszym największym sukcesem jest osiągnięcie czołowej pozycji w branży szkoleniowej na terenie Polski i Europy. Cieszy nas również realizacja setek szkoleń, różnorodność tematyki szkoleń i przede wszystkim zadowolenie klientów oraz poszerzenie ich kompetencji. W najbliższych latach planujemy dalszy rozwój jakościowy i ilościowy, promowanie szkoleń z zakresu zdrowia i w obszarze zawodowo-integrującym, jak również poszerzenie swojej oferty o współpracę z jak największą ilością podmiotów.

Mateusz Moskwik

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.konsorcjum-grajewo.pl  oraz  https://konsorcjumgrajewo.pl/