28 listopada 2021

Grodzisk Mazowiecki musi być miastem „smart” !

Czym może poszczycić się Grodzisk Mazowiecki i co wyróżnia Państwa gminę ?

Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska Mazowieckiego: Przede wszystkim mieszkańcy – niezwykle otwarci, uśmiechnięci, z inicjatywą, skorzy do współpracy, ale i wymagający. Zdecydowanie to oni stanowią o wyjątkowości naszego miasta, bo tworzą jego niepowtarzalny klimat. Gdyby nie mieszkańcy, którzy są dla nas inspiracją, to Grodzisk nie miałaby dzisiaj tak bogatej oferty w różnych obszarach i nie znajdowałaby się w tak dobrym momencie swojego rozwoju. Niebagatelne znaczenie ma też nasza świetna lokalizacja: w pobliżu stolicy, a jednak na tyle daleko, by uniknąć wielkomiejskiego zgiełku i tempa zbyt szybkiego życia. Grodzisk Mazowiecki posiada bogatą infrastrukturę, zarówno oświatową, sportową czy miejską. Znajdują się tutaj galerie handlowe, liczne sklepiki, kino, basen, parki. To wszystko razem powoduje, że dzisiaj nasze miasto może poszczyci się jednym z najwyższych wskaźników migracji w kraju. W 2018r. zameldowało się u nas 798 mieszkańców.

Jakie inwestycje zostały przeprowadzone przez Państwa w ostatnim czasie?

TK: Po pierwsze Mediateka. To innowacyjny projekt, który służy integracji społecznej. W obiekcie przewidziano organizowanie zajęć dla różnych środowisk i grup wiekowych. Mediateka łączy w sobie kilka elementów. Bibliotekę ukierunkowaną nie tylko na czytelnictwo, ale też na nowe technologie. Jest tam sala komputerowa, multimedia (audiobooki i filmy), sala YouMedia, w której, do nauki i zabawy wykorzystuje się takie technologie jak bieżnia wirtualnej rzeczywistości czy druk 3D. Mamy też Strefę Aktywnego Seniora z bardzo rozbudowanym programem bezpłatnych zajęć. Obiekt jest bardzo nowoczesny i doskonale wyposażony.

Druga inwestycja, która cieszy się ogromnym powodzeniem, to Stawy Walczewskiego. Dzięki stworzeniu kąpieliska publicznego z plażą, a także dzięki wyposażeniu go w infrastrukturę, która sprzyja rekreacji mieszkańców miejsce tętni życiem. Wzbogacamy wciąż ten teren budując: siłownie plenerową, altanki z grillami, boisko do siatkówki itd.

Dlaczego warto inwestować w Grodzisku Mazowieckim?

TK: Swoim położeniem i dobrze rozwiniętą infrastrukturą oraz strefą przemysłową, niewątpliwie Grodzisk Mazowiecki zachęca firmy do inwestowania. Znajdujemy się między trasą katowicką a autostradą A2, co zapewnia inwestorom doskonały transport. Mamy świetne połączenia zarówno PKP, jaki i WKD, która jest najbardziej punktualnym środkiem kolejowym w Polsce.

Ponadto prowadzimy politykę sprzyjającą przedsiębiorcom. Mamy w Urzędzie specjalny Wydział Obsługi Inwestora. Nasi pracownicy starają się pracować indywidualnie z każdym, kto chciałaby zlokalizować u nas swoją inwestycję. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą lub zainteresowane rozwojem dotychczas prowadzonej firmy mogą liczyć na nasze wsparcie.

Jakie wyzwania spotykają Państwo na swojej drodze i co można zrobić, aby było lepiej?

TK: W Grodzisku pojawiło się wielu nowych mieszkańców i co za tym idzie – różnorodność ich potrzeb. Dziś ankieta już nie wystarcza, nie jest miarodajnym źródłem informacji. Grodzisk Mazowiecki musi być miastem „smart”, tak aby w sposób najwygodniejszy i wszechstronny docierać do mieszkańców z wiadomościami oraz jak najszybciej odbierać od nich informację zwrotną. Takim przykładem jest np. ostatnia dyskusja, jaka rozgorzała między mieszkańcami na fb. Uznali oni, że Stawy Walczewskiego są już niewystarczające i należy wystąpić o wybudowanie kąpieliska. To nie dzieje się już poprzez składanie wniosków, czy petycji, ale wywoływanie dyskusji w social mediach. Największym wyzwaniem jest więc „wyłapywanie” nowych pomysłów mieszkańców, szybka ich analiza i odpowiedź. „Smart city” ma być rozwiązaniem, które to ułatwi.

Czy budowanie pozytywnego wizerunku w ogólnopolskich mediach może pozytywnie wpłynąć na Państwa funkcjonowanie?

TK: Wg danych GUS jesteśmy na 15 miejscu wśród miast polski, w których żyje się najlepiej. Oczywiście to napełnia nas radością i powoduje, że czujemy się pewniej realizując politykę miejską. Nasz pozytywny wizerunek, budowany w mediach ogólnopolskich, ułatwia dobrą współpracę z innymi miastami, a także poprawia samopoczucie mieszkańców. Są zadowoleni, gdy podróżując po kraju słyszą pozytywne słowa na temat Grodziska Mazowieckiego.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

TK: Na pewno będziemy pracować nad poprawą infrastruktury zbudowanej w ostatnich latach. Jest ona bardzo duża i wymaga przemyślanego zarządzania. Chcemy ją rozbudowywać. Grodzisk Mazowiecki potrzebuje dużej hali widowiskowo-sportowej, mogącej pomieścić kilka tysięcy osób. Chcemy też rozbudować szkołę muzyczną i widzimy potrzebę budowy liceum o profilu matematyczno–przyrodniczym. Będzie to kompleks w centrum miasta, który obejmie także centrum innowacji oraz parking podziemny. Na koniec chcemy wybudować nowy ratusz. Obecnie Urząd Miejski pracuje w obiekcie z 1933 r., który od dawna nie przystaje do standardów pracy, jak i do oczekiwań mieszkańców.

Augustyna Szczepańczyk