18 kwietnia 2024

GMINA RYBNO – WZOROWA GMINA

Rybno to malownicza miejscowość położona wśród licznych lasów i jezior w województwie Warmińsko-Mazurskim. Welski Park Krajobrazowy stanowi 47% powierzchni gminy. Bliskość przyrody, cisza, płynący wolniej czas sprawią, że poczujesz się wypoczęty i zrelaksowany odwiedzając to miejsce.

Welski Park Krajobrazowy utworzony został w celu ochrony krajobrazu i przyrody środkowego odcinka doliny rzeki Wel. Teren wyróżnia się urozmaiconą, polodowcową rzeźbą terenu, z malowniczymi wzgórzami morenowymi, pomiędzy którymi silnie meandruje rzeka Wel. Jej dolina stanowi najbardziej atrakcyjny element krajobrazu. Powierzchnia Welskiego Parku Krajobrazowego to 20 444 ha oraz 3895 ha otuliny.

Gmina Rybno to także malowniczo położone jeziora, które nie tylko zapewniają doskonałe warunki do letniego wypoczynku, lecz także są znane wśród wędkarzy jako doskonałe łowiska. Rzeka Wel jest bardzo atrakcyjnym szlakiem kajakowym, na którym można spotkać licznie występujące gatunki ptaków, gadów czy płazów. Atrakcją rzeki jest obecność ryb takich jak pstrąg, troć wędrowna, czy głowacz.

Spędzanie wczasów to również wymarzona okazja, by zapoznać się z wybornymi smakami kuchni regionalnej. Na terenie gminy znajduje się baza gastronomiczna. Warto nadmienić, że sporo programów z cyklu „Kuchnia z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” powstało na terenie gminy Rybno. Dlatego Karol Okrasa uzyskał tytuł honorowego obywatela gminy Rybno.

Nie zwalniają tępa

Pracownicy urzędu na czele z Wójtem starają się o to, aby mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej. Zaangażowanie w zrównoważony rozwój Rybna przejawia się między innymi w realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych i krajowych.

W ostatnim czasie Gmina przeprowadziła szereg inwestycji dotyczących między innymi: rozbudowy sieci kanalizacyjnej, ocieplenia szkół, przedszkoli i świetlic oraz wyposażenia ich w instalację fotowoltaiczną oraz nowoczesne akcesoria do nauki. Wybudowano salę sportową oraz zaadaptowano istniejące już pomieszczenia na Lokalne Centrum Aktywności Społecznej, przebudowano targowisko oraz utworzono pieszą ścieżkę edukacyjną wokół jeziora Rybno, która jest najdłuższym molem w Polsce. Społeczność gminy Rybno oraz przyjezdni goście i turyści mogą cieszyć się z nowej zmodernizowanej plaży nad jeziorem Zarybinek a dla najmłodszych powstał tam Wodny Plac Zabaw.

Z inicjatywy Pani Sekretarz Gmina realizuje program „Cyfrowy Urząd”. Rozwój e-usług usprawni komunikację mieszkańców z Urzędem.

Udało się zrealizować wiele ważnych i kluczowych inwestycji, widać jak Rybno się zmienia. „Gmina mocno ruszyła do przodu i takie tempo będziemy utrzymywać w przyszłości. Wszystko, czym się zajmujemy w urzędzie – podejmowane decyzje, realizowane inwestycje – jest podyktowane potrzebami lokalnej społeczności” – mówi Tomasz Węgrzynowski – Wójt Gminy Rybno.

Bezpieczeństwo seniorów

Na terenie gminy powstały trzy kluby „Senior +”, to miejsce spotkań mieszkańców, którzy są zainteresowani różnymi formami aktywności i integracji. Oprócz tego Seniorzy objęci są teleopieką. Otrzymane OPASKI ŻYCIA to urządzenia na rękę, dzięki którym można szybko wezwać pomoc. Dzięki nim najbliżsi osób starszych mogą być spokojni o zdrowie i samopoczucie seniorów zwłaszcza, gdy na co dzień z nimi nie przebywają. Polityka senioralna jest jedną z kluczowych polityk społecznych. Seniorzy są niezwykle ważną częścią społeczeństwa, chcą być aktywni i czuć się potrzebni.

Kalendarz imprez pęka w szwach

Samorząd stara się, aby mieszkańcom nie zabrakło rozrywki. W okresie wakacyjnym odbywają się Dni Rybna. W ciągu roku organizowane są wydarzenia sportowe np. rywalizacja „800 km biegiem po Gminie Rybno w 2020 roku”, której głównym celem jest popularyzowanie zdrowego trybu życia oraz upowszechnianie biegania jako najprostszej formy aktywności. Wójt nadmienił, że to zasługa wspaniałych mieszkańców, którzy chcą uczestniczyć w inicjatywach, które są dla nich przygotowane. W Gminie odbywają się koncerty, dożynki, pikniki, warsztaty, konkursy i wiele innych. Popierane jest tworzenie się stowarzyszeń m.in. Koło Gospodyń Wiejskich. Organizowane są spotkania edukacyjne, certyfikowane kursy komputerowe i językowe.

Gmina Rybno, a także otaczające ją tereny, tworzą prawdziwy raj dla miłośników turystyki rowerowej, będącej doskonałą metodą spędzania wolnego czasu. Wyprawa rowerowa to świetny pomysł na weekend spędzony z rodziną. Kolejną formą aktywnego spędzania czasu jest udział w rywalizacji – 1400 km rowerem po Gminie Rybno w 2020 roku.

created by dji camera

Aby podtrzymać aktywność fizyczną mieszkańców ruszył Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca w Gminie Rybno. Przy zwiększającej się popularności telefonów komórkowych i komputerów, które zachęcają do wpatrywania się w nie godzinami, pojawia się problem siedzącego trybu życia oraz bolączka wielu rodziców – otyłość dziecka. Dzięki takim wydarzeniom pokazują dzieciom i młodzieży, że sport to także świetna zabawa i dobry sposób na spędzanie czasu wolnego. Udowodniono, że aktywność fizyczna sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji i zwiększeniu koncentracji, a tym samym polepszeniu ocen w nauce. Poza tym, dziecko, które regularnie chodzi na treningi i musi pogodzić różne zajęcia, uczy się wytrwałości oraz lepszej organizacji pracy. Rezolutne i coraz bardziej samodzielne dziecko to prawdziwa chluba Rodziców !

-Augustyna Szczepańczyk