1 marca 2024

Gmina Międzychód w parze z biznesem

Od lat rozwija się na wielu płaszczyznach. Coraz więcej inwestorów otwiera tu swoje zakłady, modernizowane są tereny rekreacyjne, dzięki czemu zmienia się obraz miasta. Posiadają jeszcze około 150 hektarów terenów inwestycyjnych, które chętnie pokazują i promują.

Dobry włodarz mądrze zarządza swoją gminą. W Międzychodzie dzięki działaniom prorodzinnym liczba mieszkańców wzrasta, a pracodawcy lokują tutaj swój kapitał. Przedsiębiorca może być pewny, że znajdzie tu pracowników i rozwinie swój biznes.

Do inwestowania zachęca m. in. uchwała o pomocy regionalnej, z której skorzystało już wielu biznesmenów.

Dbają także o najmłodszych

Gmina ma duże zaplecze edukacyjne, w skład którego wchodzą cztery szkoły podstawowe, siedem przedszkoli gminnych i trzy prywatne oraz dwa żłobki. Rada Miejska Międzychodu zgodziła się na pomysł burmistrza Krzysztofa Wolnego, aby rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli gminnych byli zwolnieni z opłat. Są jedną z nielicznych jednostek samorządowych decydujących się na takie rozwiązanie. Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mają darmową naukę pływania. Na terenie gminy prężnie działa Centrum Animacji Kultury,w którym funkcjonuje ponad 20 sekcji, w tym sportowe, taneczne i teatralne. Dzięki niemu młodzież mieszkająca w Międzychodzie ma miejsce do aktywnego, kreatywnego spędzania czasu wolnego. Co więcej, gmina odnosi sukcesy sportowe, a zwłaszcza w rozgrywkach koszykarskich.

Aspekt ekologiczny

Dla władz miasta ważna jest również ekologia, dzięki czemu mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie: wymiany pieca, montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Nieskażone środowisko naturalne i czyste jeziora przyciągają nowych mieszkańców. Gwarantuje to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych. Zakłady te w 100 proc. spełniają wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Miasto i Gmina są prawie w całości objęte siecią wodociągową i systemem kanalizacyjnym.

Dlaczego warto inwestować w Międzychodzie ?

Przedsiębiorców przyciąga bardzo atrakcyjne położenie geograficzne, w zachodniej części województwa Wielkopolskiego, niedaleko drogi krajowej nr 24, drogi ekspresowej S3 oraz autostrady A2. Uzbrojone tereny przemysłowe oraz gotowość pracowników urzędu do pomocy formalno-prawnej to nie wszystko. Mamy przygotowane tereny pod budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe oraz letniskowe na atrakcyjnych warunkach – mówi Burmistrz Krzysztof Wolny. Wprowadzane są rozmaite rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie biznesu. Najniższe podatki w promieniu 100 km, uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, uchwała o pomocy regionalnej przy inwestycji za ponad 10 mln zł, zwolnienia z podatków nawet na okres 5 lat – to główne atuty, którymi mogą pochwalić się władze Międzychodu. Jesteśmy dużym ośrodkiem gospodarczym, gdzie dominuje przemysł drzewny, spożywczy, budowlany i przerobu tworzyw sztucznych, umocniony bardzo dobrze rozwiniętym handlem i usługami – podkreśla Burmistrz Gminy.

Atrakcje turystyczne

Dobra infrastruktura w połączaniu z zachwycającymi krajobrazami stawia Międzychód na mocnej pozycji w “Krainie 100 jezior”. Ciągle padają nowe pomysły na uatrakcyjnienie walorów przyrodniczo-naturalnych. Międzychód ma bardzo cenne zasoby wód mineralnych, które zawartością składników mineralnych dorównują, a nawet przewyższają wody lecznicze słynnych zdrojów. Wielu turystów oczarował także jego ciekawy i piękny układ urbanistyczny. Miasto położone na przesmyku między jeziorem a rzeką.

-Augustyna Szczepańczyk