Dlaczego kobiety w Polsce się nie badają?!

Mało kto lubi chodzić do lekarza, ale jak dobrze wiemy profilaktyka jest najważniejsza. Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak to się potocznie mawia. W większości przypadków okazuje się, że to kobiety częściej chodzą do lekarza, niż mężczyźni. Dlaczego jednak zachorowań na raka piersi wśród kobiet z roku na rok jest coraz więcej?
Czym właściwie jest rak piersi? To nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo w piersi, najczęściej daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, stanowi bowiem w przybliżeniu 23% wszelkich zachorowań nowotworów złośliwych, a liczby nie kłamią. Co roku taką diagnozę stawia się u 1,5 miliona kobiet na świecie, niestety z czego 400 tysięcy umiera. Dlaczego zatem płeć piękna tak nie lubi badać tego rejonu swojego ciała?
Co najmniej raz w roku powinno się wykonać badanie tzw. mammografię. To krótkie badanie, które nie wymaga żadnego przygotowania, a które może ocalić Ci życie. Polega ono na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi, z wykorzystaniem niewielkiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne).
Od 1999 do 2018 roku na raka piersi zmarło o 2342 więcej kobiet, a zachorowań jest aż o 7966 przypadków więcej!
Drogie Panie, ponieważ to do was skierowany jest ten artykuł (u mężczyzn ten nowotwór bardzo rzadko występuje) zapiszcie się do swojej poradni, może nawet z mamą, czy córką i zadbajcie o swoje zdrowie!
-Augustyna Szczepańczyk