28 listopada 2021

Będzin – miasto, które inspiruje

Najpiękniejsze w podróżowaniu jest to, że tyle kierunków pozostaje nieznanych. Na mapie Polski, w województwie śląskim znajduje się Będzin, który warto odwiedzić. Jego historia przeplata się z nowoczesnością, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jak Będzin zmienił się na przełomie ostatnich lat i co jest Państwa chlubą?

Będzin od kilku lat dynamicznie przekształca swój wizerunek. Z miasta, które jeszcze 10 lat temu nie miało czym się pochwalić, zmieniło się w przyjazne miejsce do życia, pracy i wypoczynku.

Z myślą o mieszkańcach realizowane są liczne inwestycje w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. W mieście funkcjonuje 6 Stref Aktywności Rodzinnej, miejsca do spędzania czasu z czworonożnymi pupilami w 4 lokalizacjach, lodowisko, skatepark, boiska do siatkowej piłki plażowej, wodny plac zabaw dla najmłodszych, 22 nowoczesne place zabaw, pumptrack, bawialnia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również tężnia solankowa oraz plaża miejska nad Czarną Przemszą. W rejonie nadrzecznym Brzozowica w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy” w 2018 roku powstała przestrzeń rekreacyjna z boiskami do gry w plażową piłkę siatkową, z leżakami, hamakami, fontanną, siłownią „pod chmurką” oraz zapleczem gastronomicznym. W mieście na bieżąco realizowane są również liczne inwestycje, które podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Prawdziwą metamorfozę przeszły bulwary nad Czarną Przemszą. Siłownia „pod chmurką”, bezpieczny, ogrodzony plac zabaw, ławki, szezlongi oraz drewniane parklety tworzą wspaniałą przestrzeń dla wspólnego wypoczynku nad wodą. Jest to miejsce integracji mieszkańców Będzina. Strefę rekreacyjno-sportową uzupełnia forum miejskie z licznymi punktami gastronomicznymi, gdzie można biesiadować oraz spędzać czas ze znajomymi i rodziną. W niedalekiej odległości od bulwarów, u zbiegu ulicy Sportowej i Piłsudskiego powstała hala widowiskowo-sportowa Będzin Arena na 2500 osób. Już w tym roku odbędą się tu atrakcyjne imprezy sportowe, wystawiennicze i kulturalne.

Jakie inwestycje zostały zrealizowane w ostatnim czasie?

Mimo wyjątkowo trudnego 2020 roku inwestycje w Będzinie były kontynuowane. Do najważniejszych z nich należała adaptacja budynku dawnego gimnazjum na żłobek miejski i przedszkole. Obok zbudowano nowy plac zabaw. Nieopodal powstał parking Kiss&Ride. Zadbano także o bezpieczeństwo w mieście, w wielu miejscach pojawiło się nowe oznakowanie poziome na ulicach wyznaczające przejścia dla pieszych, miejsca postojowe czy ścieżki rowerowe, a także barierki zabezpieczające przejścia przez torowiska. W dzielnicy Łagisza powstał nowoczesny kompleks sportowy, który obejmuje oświetlone boisko, zaplecze socjalne, siłownię pod gołym niebem oraz miejsca parkingowe. Niezależnie od trudnej sytuacji i konieczności odnalezienia się w nowej pandemicznej rzeczywistości udało się w ubiegłym roku przeprowadzić dwie sztandarowe inwestycje. Pierwszą z nich jest rewitalizacja unikatowego obiektu architektury przemysłowej, jakim jest nitowana wieża ciśnień w dzielnicy Grodziec. Podczas prac odtworzono konstrukcję dachu, wzmocniono fundamenty oraz zagospodarowano teren wokół wieży: zbudowano schody i miejsca postojowe oraz zamontowano nowoczesne oświetlenie obejmujące lampy parkowe i iluminację świetlną obiektu. Udało się przywrócić mieszkańcom budowlę, która jest jedną z wizytówek Grodźca, swoistym świadkiem historii oraz elementem tożsamości poprzemysłowej dzielnicy Będzina. Drugą zakończoną inwestycją jest ponad dwuhektarowy teren grodzieckiego Parku Rozkówka, który przeszedł całkowitą modernizację. Park zyskał nowe oblicze i stał się ciekawym miejscem wypoczynku mieszkańców. Przebudowano amfiteatr, stworzono nowe dydaktyczne place zabaw oraz przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, a także parking i ścieżki rekreacyjne.

Prezydent Łukasz Komoniewski

Czego miasto aktualnie najbardziej potrzebuje?

Stabilności finansów publicznych we wszystkich samorządach, co pozwoliłoby na zaplanowanie i optymalne realizowanie planów w dłuższej perspektywie. Niepewność na tym polu utrudnia planowanie długofalowych przedsięwzięć i zmusza do skupiania się na rozwiązywaniu bieżących problemów. Reasumując stabilność jest niezbędnym warunkiem zrównoważonego rozwoju miasta. Wiele planów i zamierzeń pokrzyżowała również pandemia, która okroiła wpływy do budżetu i zmusiła do zmiany priorytetów.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

W bieżącym roku będziemy koncentrować się na zadaniach, na które już pozyskaliśmy dotacje unijne oraz tych, które mają szansę na uzyskanie zewnętrznego dofinansowania. W głównej mierze będą one związane z efektywnością energetyczną. Termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych będących w zasobie gminy czy wymiana oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne. Bezpośrednio przełoży się to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Kontynuowane będą także zadania wieloletnie, np. „Zagłębiowski Park Linearny”, projekt w przyszłym roku wejdzie już w ostatnią fazę realizacji. Tym samym w 2021 roku zostaną zrewitalizowane dwa miejskie tereny zielone o dużych wartościach przyrodniczych: park przy ulicy Krakowskiej, którego obszar obejmuje teren o łącznej powierzchni około 2,41 hektara oraz ostatni odcinek bulwarów Czarnej Przemszy. Najbardziej reprezentacyjnym miejscem na tym odcinku stanie się plac przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, który zyska zupełnie nowe oblicze.


Pomysłów inwestycyjnych w Będzinie nie brakuje, jednak musimy realnie patrzeć na możliwość ich sfinansowania. Obecnie z uwagi na pandemię wszystkie gminy w Polsce muszą liczyć się ze spadkiem wpływów z tytułu podatków i innych opłat. Mimo to wszechstronny rozwój miasta nadal jest dla nas priorytetem, dlatego liczymy, że inwestycje będą przebiegały zgodnie z planem.

Dlaczego warto odwiedzić miasto Będzin?

Miasto łączy bogatą historię z nowoczesną infrastrukturą, tworząc doskonałą przestrzeń do życia i wypoczynku. Turyści mogą zwiedzić Zamek Królewski, położony malowniczo na wzgórzu nad Czarną Przemszą, podziemia wzgórza zamkowego, Pałac Mieroszewskich oraz zabytki kultury żydowskiej. Mieszkańców okolicznych miast i turystów z całego regionu przyciąga również bogata oferta imprez kulturalnych i sportowych oraz wydarzeń artystycznych o dużej renomie, takich jak coroczny Jarmark Rękodzieła czy Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek. Wyjątkową atrakcją dla najmłodszych jest będziński Teatr Dzieci Zagłębia – jedna z najbardziej awangardowych scen polskich dla dzieci i młodzieży. Będzin utrzymuje swą pozycję miasta z przyjaznymi przestrzeniami miejskimi, zrewitalizowanymi terenami zielonymi oraz rozwijającym się zapleczem turystyczno-rekreacyjnym.

-Augustyna Szczepańczyk