Ambasador nowoczesnej poligrafii

MDM-Druk Sp. z o.o. Sp.k. mimo globalnego kryzysu odnotowuje dynamiczny wzrost przychodów i inwestuje w kolejne innowacyjne rozwiązania w branży poligraficznej. O zmianach na rynku papierniczym oraz planach na przyszłość, opowiada prezes zarządu Maciej Sierpiński.
Przyszłość polskiej poligrafii
HQSM (ang. High Quality Safe Microprint) to technologia, która wyróżnia firmę MDM-Druk Sp. z o.o. Sp. k. spośród innych przedsiębiorstw w branży poligraficznej. W dzisiejszych czasach nieuczciwe kopiowanie jest jednym z najszybciej rozwijających się przestępstw gospodarczych, a powyższa technologia pozwala punktowo zmieniać pola rastrowe, zabezpieczając tym samym opakowanie przed fałszerstwem. Dużym plusem tego procesu jest fakt, że nie ma potrzeby ingerencji w projekt graficzny klienta, opakowanie wygląda dokładnie tak samo, jak projekt z agencji. Na innowacyjność tego rozwiązania przekłada się nie tylko gwarancja bezpieczeństwa produktu, ale i ograniczenie zużycia farby średnio aż o 16 procent, co daje ogromne korzyści dla środowiska naturalnego. System to nie tylko sam druk, ale także aplikacja na telefon – o tej samej nazwie HQSM, która służy do kontroli oryginalności wydruków. – Dzięki zastosowaniu technologii HQSM jesteśmy w stanie również znacząco zmniejszyć ilość makulatury, co obniża koszt produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu końcowa cena dla klienta jest dużo bardziej konkurencyjna podkreśla prezes zarządu, Maciej Sierpiński. Innym przykładem dbałości spółki o zrównoważony rozwój jest inwestycja w nową linię CTP marki Heidelberg, która została zainstalowana w lipcu br. w celu zminimalizowania odpadu i śladu węglowego. Za sprawą najnowszej naświetlarki Suprasetter i inwestycji w bezprocesowe formy drukowe, przedsiębiorstwo znacząco zmniejszyło odpad chemiczny powstający podczas tradycyjnego wywoływania blach offsetowych.
Zmiany na rynku papierniczym a rozwój przedsiębiorstwa
Rok 2022 jest bardzo dynamiczny i nieprzewidywalny. Nowe ustawy unijne zmuszają producentów do zminimalizowania zużycia plastiku podczas produkcji, co wpływa na większe zapotrzebowanie na papier – a biorąc pod uwagę organiczną podaż, jego cena z dnia na dzień rośnie. Przesunięcie rzędu 10 procent udziału w rynku opakowań plastikowych na rzecz opakowań z papieru, spowoduje 40-procentowy wzrost zapotrzebowania na całym rynku papierniczym. – W zeszłym roku podjęliśmy decyzję o czterokrotnym zwiększeniu magazynu surowców, co dało nam komfort obsługi naszych klientów przy zachowaniu stabilnych poziomów cen. Bezpieczeństwo zapewnia nam również mocno zdywersyfikowany portfel klientów w poszczególnych branżach. To wszystko pozwoliło nam na bardzo dynamiczny wzrost obrotów o ponad 40 procent w stosunku do ubiegłego roku mówi prezes zarządu, Maciej Sierpiński. W związku ze wzrostem przychodów, w kolejnych latach przedsiębiorstwo planuje rozbudowę zakładu produkcyjnego o dodatkową powierzchnię magazynową. W przyszłym roku spółka będzie instalować kolejne innowacyjne linie drukujące. – Nasza branża jest zmuszona, aby podążać za przemysłem 4.0. Automatyzacja i informatyzacja procesów produkcyjnych to coś na co będziemy kłaść szczególny nacisk w najbliższych latach podsumowuje prezes zarządu, Maciej Sierpiński.
Bartosz Parchoniuk