Sportowe podejście do biznesu

dr Mariusz Szeib prezes firmy Texet zajmującej się nadrukiem na tkaninach. Fot. Wojciech Robakowski
New Wave Group, w skład której wchodzi Texet Poland Sp. z o.o. od lat zwraca szczególną uwagę na rozwiązania biznesowe, które są korzystne finansowo i nie naruszają równowagi społecznej oraz ekologicznej. O początkach firmy, obecnej sytuacji na rynku odzieży promocyjnej oraz społecznej odpowiedzialności w biznesie i poza nim, opowiada prezes zarządu Texet Poland Sp. z o.o – dr Mariusz Szeib.
Firma Texet Poland Sp. z o.o. istnieje na rynku od 15 lat a Państwa doświadczenie w branży promocyjnej sięga lat 90-tych. Co zmieniło się na przestrzeni tego czasu?
Zaczynaliśmy jako dystrybutor detaliczny odzieży markowej Fruit of the Loom, Naf Naf, InWear, Matinique. Po pewnym czasie dostrzegliśmy lukę na rynku odzieży promocyjnej i firmowej. Pojawiły się tutaj takie same trendy, jak na rynku B2C – wysoka jakość, połączona z akceptacją tendencji mody. Ostatnio zaobserwowaliśmy kolejną zmianę – odzież ekologiczna, zgodnie z trendami „Safe our planet”.
Co wyróżnia Państwa podmiot na tle konkurencji?
Nie tylko nadążamy za trendami na rynku, ale także po części jesteśmy ich kreatorami. Szwedzka elegancja i prostota połączona jest z wrażliwością na ochronę otaczającego nas świata. To plasuje nie tylko Texet Poland, lecz całą grupę New Wave Group w czołówce organizacji dbających zarówno o zadowolenie naszych klientów z wyglądu i doskonałego samopoczucia oraz z faktu, że wspólnie tworzymy wysoką jakość, dbając o otaczający nas świat.
W New Wave Group, której Texet Poland jest częścią od 15 lat, znajduje się wiele marek, nie tylko promocyjnych, lecz także sportowych bądź artykułów wyposażenia domu. Nasza oferta nie ogranicza się więc wyłącznie do odzieży promocyjnej (James Harvest, Printer, T-shirt Run, D.A.D.), nasi klienci znajdują w niej też piękną kolekcję Sagaform. Ostatnio powiększyliśmy naszą ofertę o odzież golfową znanej amerykańskiej marki Cutter & Buck, to również członek NWG.
Jak ocenia Pan obecną sytuację branży odzieżowej w Polsce i na świecie?
Branża odzieżowa rozwija się niezwykle dynamicznie. Po pewnym zwolnieniu, spowodowanym pandemią COVID-19 i jego kolejnych mutacji, e-commerce bardzo skutecznie uzupełnił handel w tradycyjnych sklepach. Branża odzieży promocyjnej, działającej na rynku B2B, odczuwa podobne trendy. Obecnie 90% to zamówienia online, chociaż zdajemy sobie sprawę, że nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z naszymi partnerami. Mamy ich w Polsce blisko 1000 oraz dystrybutorów w dziesięciu krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Organizujemy spotkania indywidualne i szerszą integrację podczas spotkań w Polsce i zagranicą.
Nasz rynek eksportowy w 2022 r. został, ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, pomniejszony o dwa duże kraje: Rosję – ze względu na sankcje oraz Ukrainę – bo nasi partnerzy mają tam obecnie inne priorytety. Pomimo tych niekorzystnych zdarzeń, pierwsza połowa 2022 r. zakończyła się sprzedażą o 17 % wyższą niż w rekordowym roku ubiegłym.
Jak kształtują się plany rozwojowe Texet Poland Sp. z o.o. na najbliższe lata?
Co roku, z wyjątkiem trudnego, covidowego 2020 r., powiększamy nasz rynek. Trendy zakupowe plus ciągła praca nad jakością i atrakcyjnością naszej oferty temu sprzyjają. W najbliższych latach zamierzamy wprowadzać kolejne marki odzieży i produktów promocyjnych oraz poprawiać nasz serwis. Szczególnie to drugie, w dobie rozciągniętych lub wręcz przerwanych łańcuchów dostaw przez pandemię, jest to dla nas poważne wyzwanie.
Uczestniczą Państwo w licznych akcjach CSR dbając tym samym o zrównoważony rozwój. Jakie kryteria decydują o zaangażowaniu się w dany projekt?
Wspomniałem już o CSR, funkcjonującym w naszej firmie. Realizujemy go na poziomie naszej oferty oraz działań około lub pozabiznesowych. W naszej ofercie jest kilkukrotnie nagradzany „Cottover”. O wysokiej jakości tej marki świadczą certyfikaty od międzynarodowych organizacji dbających o prawa pracowników oraz o to aby redukować wpływ produkcji i transportu na środowisko. Są to m.in. Fairtrade, Clean Shipping Index, GOTS, Textile Exchange oraz Nordic Swan EcoLabel.
Potwierdzają one produkcję ekologiczną, od plantacji bawełny, przez certyfikowane budynki fabryczne, opiekę nad kobietami w ciąży, aż po bezpieczny i czysty transport morski i lądowy.
W jakich akcjach społecznych mieli Państwo okazję uczestniczyć w ostatnim czasie?
Akcje społeczne to właśnie działanie „około biznesowe”, o których wspomniałem. Wspieramy domy dziecka, osoby w potrzebie. W tym roku nasze działania prospołeczne skoncentrowaliśmy na pomocy dla uchodźców z Ukrainy i ofiar tej okrutnej wojny. Do 10 miast w Polsce oraz wielu w Ukrainie przekazaliśmy odzież i obuwie marek James Harvest, Craft i Clique o wartości blisko 3 mln zł. Wielu z nas także we własnym zakresie wspiera osoby w trudnej sytuacji.
Jestem maratończykiem amatorem. Przebiegłem 25 maratonów na wszystkich 7 kontynentach. Od 2013 r. organizuję biegi charytatywne o nazwie Lions Charity Run. Do tej pory, wraz z gronem zapaleńców, przebiegliśmy ponad 7500 km w 16 krajach na 3 kontynentach i udało nam się zebrać ponad 1 mln zł na dzieci w potrzebie. W tym roku, w czerwcu przebiegliśmy 1026 km między Chicago i Montrealem, a całość zebranych funduszy przekażemy na pomoc dzieciom we Lwowie, tym które stały się ofiarami wojny w Ukrainie.
W Texet Poland mamy wielu maratończyków i wyczynowych rowerzystów. Wspieramy także wybitne postacie sportów wyczynowych, takich jak rajdy samochodowe (Tomasz Kuchar), windsurfing (Piotr Myszka). Ostatnio wspieraliśmy finansowo i specjalistycznym ubraniem marki James Harvest wyjątkową himalaistkę, Monikę Witkowską. Monika 22 lipca tego roku jako druga Polka, 36 lat po Wandzie Rutkowskiej, zdobyła K2 – najtrudniejszy ośmiotysięcznik Himalajów.
Czy według Państwa zaangażowanie w działania CSR zwiększają zaufanie pracowników do firmy i wpływają na jej atrakcyjność na rynku pracy?
Działalność CSR jest miłym obowiązkiem zarówno zarządu firmy, jak i całego zespołu. Jesteśmy więc zjednoczeni nie tylko w zaspokajaniu potrzeb naszych klientów, a w rezultacie wielu tysięcy firm w Polsce i Europie, lecz także we wspólnej pomocy dla całego społeczeństwa. Ważnym elementem budującym wspólnotę jest świadomość wartości dodanej.
Niedawno otrzymaliśmy certyfikat Najwyższa Jakość Quality International w kategorii produktowej. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że o naszej wartości świadczą przede wszystkim ludzie. W książce „Od dobrego do wielkiego” Jim Collins stwierdził, że w firmie nie ludzie są najważniejsi, a „właściwi” ludzie na właściwym miejscu. Zmotywowany, ambitny i zaangażowany personel, zorientowany na potrzeby naszych klientów i otoczenia, pozwala osiągnąć naszą wspólną satysfakcję. To właśnie składa się na kompleksową opinię o Texet Poland.
Bartosz Parchoniuk