5 października 2023

Szpital przyszłości

Pobyt w szpitalu nie kojarzy się z niczym przyjemnym, ale Prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak zmienia tę perspektywę! Dzięki restrukturyzacji przekształcił Poddębickie Centrum Zdrowia w jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. O kompleksowym leczeniu oraz wprowadzonych zmianach opowiada Prezes placówki Jan Krakowiak.

Uchronił szpital przed likwidacją

Jeszcze niedawno sytuacja była bardzo trudna, szpital znajdował się na granicy upadku. Jan Krakowiak przejął szpital z ponad 50 milionowym zadłużeniem, uchronił placówkę przed upadkiem. Dzisiaj posiadają podpisane kontrakty na ponad 50 mln zł.

Trzeba spojrzeć na szpital jak na firmę, dzięki decentralizacji każdy ordynator pracujący w Poddębickim Centrum Zdrowia zarządza swoim oddziałem i samodzielnie dobiera personel. Utworzone struktury wewnętrzne są łatwiejsze do zarządzania dzięki czemu mogę koordynować pracę wszystkich zespołów. Mamy bardzo stabilną sytuację kadrową, stosunkowo mniej występują niepożądane zdarzenia medyczne niż w innych szpitalach – mówi Prezes.

Profesor nazywany jest lekarzem szpitali, ponieważ uchronił niejeden przed likwidacją. Przejęcie placówki w kryzysie to duże wyzwanie, ale prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak sam mówi, że „o wiele bardziej satysfakcjonujące jest zrobić coś z niczego niż przyjść na gotowe.”

W zarządzaniu szpitalem i funkcjonowaniu bardzo pomaga mu zdobyta wiedza podczas studiów prawniczych. Jako absolwent prawa zna regulacje prawne obowiązujące w polskich przepisach w systemie ochrony zdrowia. Mimo wielokierunkowego wykształcenia i doświadczenia cały czas się uczy i zdobywa nowe umiejętności.

Onkologia na światowym poziomie

Szacuje się, że co trzeci Polak będzie zmagał się z chorobą nowotworową. Do Poddębickiego Centrum Zdrowia przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. Szpital wyróżnia się na tle innych przede wszystkim wysoką jakością świadczonych usług, odpowiednią infrastrukturą, innowacyjnym sprzętem medycznym i nowatorską rehabilitacją opartą na wodach geotermalnych, która przynosi nad wyraz pozytywne efekty. Co więcej posiadają własną kuchnię, gdzie posiłki dostosowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta – każdy otrzymuje dziennie 5 zbilansowanych posiłków, świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne itp. Dla Centrum najważniejsze jest, aby pacjenci byli przekonani ,że w tym szpitalu otrzymają pomoc jakiej od naszej placówki oczekują.

W PCZ pacjenci mogą liczyć na pomoc w schorzeniach nowotworowych w zakresie chirurgii onkologicznej, chemioterapii, onkologii klinicznej, onkologii ginekologicznej czy urologicznej. Profesor Jan Krakowiak ma w planie otworzyć dodatkowo ośrodek radioterapii.

COVID-19

Szef Poddębickiego Centrum Zdrowia zaznacza, że szpital z zakresem pełnej onkologii nigdy nie powinien być wykorzystywany do leczenia COVID-19 i przestrzega, że pacjenci z innymi schorzeniami również potrzebują opieki medycznej. Ludzie chorują nie tylko na koronawirusa SARS-CoV-2, w szpitalu jest 12 oddziałów “czystych”, dlatego jako specjalista w zakresie zdrowia publicznego nigdy na takie praktyki nie może wyrazić zgody.

Bardzo dużą potrzebą po przebyciu choroby COVID -19 będzie proces rehabilitacji, dlatego w PCZ zostały stworzone warunki do kompleksowego świadczenia usług medycznych. W funkcjonującym oddziale rehabilitacji post-COVID-19 wszystkie miejsca są zajęte, a oddział rozpoczął działalność od 11 maja 2021 r. To ogromne wyzwanie dla medycyny, ponieważ choroba wywołuje ogromne spustoszenie nawet po jej przebyciu. Wśród wielu powikłań można wymienić: zaniki pamięci, omamy, lęki, skurcze, niedowłady, choroby ginekologiczne, urologiczne, neurologiczne czy kardiologiczne.

Czy grozi nam brak lekarzy?

Dużo się ostatnio słyszy, że w ochronie zdrowia mamy do czynienia z chronicznym brakiem personelu. „Mam wspaniały personel medyczny, to profesjonaliści, często na światowym poziomie”– konstatuje Profesor Jan Krakowiak. „Uważam, iż etaty w szpitalach są niewłaściwie rozdzielane. Nie można mnożyć etatów i generować niepotrzebne koszty. Gdyby lekarz otrzymywał właściwie wynagrodzenie, to nie szukałby pracy w innych placówkach, byłby zmotywowany oraz w pełni zaangażowany i poświęcony jednemu szpitalowi. Na szczęście mamy wiele uczelni medycznych w Polsce, wystarczy skupić się na lepszej organizacji systemu ochrony zdrowia, bo zasób kadr jest wystarczający” – tłumaczy Profesor.

Leczą kompleksowo

Na terenie Szpitala znajduje się basen, siłownia, sauna oraz komora kriogeniczna. Nowoczesne technologie umożliwiają czerpanie źródeł ciepła i energii z sił natury. Jako jeden z nielicznych ośrodków medycznych w Polsce wykorzystują energię geotermalną, która zabezpiecza potrzeby szpitala w zakresie centralnego ogrzewania, ciepłej wody i rehabilitacji opartej na leczeniu pacjentów wodą termalną. W skład kompleksu wchodzi zespół rehabilitacji, składający się z sal do zajęć ruchowych, pomieszczeń masażu i gabinetu lekarskiego. Obiekt realizuje ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym. „Nie wystarczy przeprowadzić operację i wypuścić pacjenta do domu, ponieważ po jakimś czasie ponownie do nas wróci. Stawiamy na kompleksowe leczenie, chory po zabiegu udaje się na profesjonalną rehabilitację, wykonywaną przez zespół fizjoterapeutów i rehabilitantów. Takie podejście gwarantuje szybki powrót do zdrowia – dodaje Prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak.

Za swoje nietuzinkowe czyny, pasję, ogrom wiedzy i działania wykraczające poza obowiązki służbowe, Profesor Jan Krakowiak został uhonorowany mianem „Człowieka Roku” redakcji. Jest wzorem do naśladowania, a na co dzień bije od niego ogromna dobroć, co czyni go osobą wyjątkową.

-Augustyna Szczepańczyk