15 stycznia 2021

Firma, która rośnie na potęgę

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych WAŚ Józef i Leszek Waś Sp. J. funkcjonuje od 1979 roku. Działalność firmy skupia się na produkcji lamp i urządzeń odblaskowych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Dbają o to, aby każdy nowy produkt był unowocześniany. Rozmowa z Panem Leszkiem WAŚ.

Jak wiele zmieniło się w ciągu tych 41 lat?

Od tamtego czasu zmieniło się sporo, wzrosła ilość personelu z 20 do niemal 300 zatrudnionych, natomiast łącznie współpracuje z nami około 500 osób. Otworzyliśmy nowoczesny park maszynowy i własne laboratorium fotometryczne, pozwalające weryfikować parametry każdej wytwarzanej u nas lampy. Mamy na swoim koncie około 200 zgłoszeń patentowych. Dbając o najwyższą jakość oferowanych produktów, opieramy nasz proces produkcyjny na innowacyjnych metodach i najlepszych materiałach. Staliśmy się liderem, oferowane produkty od lat są doceniane również na rynkach zagranicznych. Warto dodać, że nasze produkty są eksportowane niemal do wszystkich krajów na świecie.

Co świadczy o Państwa konkurencyjności?

Korzystamy z najnowocześniejszych w branży technologii, dzięki czemu możemy oferować najwyższej klasy rozwiązania w zakresie oświetlenia samochodowego. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która skonstruowała lampę opartą o diody świecące oraz pierwszą firmą na świecie, która wprowadziła do produkcji lampy ze światłem unoszącym się ponad kloszem, czyli z efektem mirażu. Innowacyjność łączymy z troską o środowisko, a otwartość na nowe trendy z wnikliwą analizą potrzeb naszych Klientów.

Nie każda firma jest odpowiedzialna społecznie i dba o ekologię, tak jak Państwo. Dlaczego jest to dla Państwa tak istotny aspekt?

Ochrona środowiska jest w dzisiejszych czasach niezbędna, jest to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać. Człowiek zniszczył już wiele walorów przyrody i robi to nadal. Niszcząc przyrodę najbardziej szkodzimy sami sobie nie zdając sobie z tego sprawy. Najważniejsze zobowiązania naszej firmy to zapobieganie zanieczyszczeniom i ograniczanie negatywnych wpływów na środowisko poprzez stosowanie nowoczesnych technologii, oszczędzanie zasobów naturalnych, segregację i zmniejszanie ilości odpadów oraz zabezpieczanie się i skuteczne reagowanie w sytuacjach awarii i zagrożeń.

Czy łatwo było stworzyć tak liczną kadrę ekspertów?

Dobór tak wykwalifikowanego i kompetentnego zespołu nie był łatwy. Ze względu na rosnącą liczbę produktów oraz nowe przedsięwzięcia, które podejmujemy, nasz zespół ciągle się rozrasta. Panuje u nas rodzinna atmosfera, dbamy o każdego pracownika, o zadowolenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji, dajemy możliwość awansu oraz szansę kolejnym osobom na dołączenie do naszego grona.

Jakie przedsięwzięcia podejmują Państwo, aby zintegrować zespół?

Organizujemy m.in. pikniki firmowe czy tradycyjne spotkania wigilijne. Ostatnio dodało nam skrzydeł zajęcie pierwszego miejsca w najnowszym rankingu firm rodzinnych w Polsce, organizowanym przez magazyn „Forbes” w kategorii „Najcenniejsze firmy rodzinne z przychodami do 100 milionów złotych”.

Do kogo skierowana jest Państwa oferta?

Nasza oferta jest bardzo szeroka. Specjalizujemy się w produkcji lamp i urządzeń odblaskowych do samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, ciągników, przyczep, naczep i maszyn rolniczych.

-Augustyna Szczepańczyk